Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2014

Ekofórum žiada vládu o úpravy v novele vodného zákona



Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga.



Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 26. júna (TASR) – Do diskusie k návrhu novely vodného zákona sa zapojila aj sieť environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum. Ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD) žiadajú, aby z novely vypustil paragrafy definujúce vývoz vody do zahraničia.


Pripomienky Ekofórum zhrnulo v stanovisku, ktoré zverejnilo na svojej internetovej stránke. Vyjadrilo v ňom podporu autorom hromadnej pripomienky k novele, pod ktorou je v súčasnosti podpísaných viac ako 50.000 občanov. "Žiadame ministerstvo, aby z návrhu novely zákona o vodách vylúčilo predmetné ustanovenia o postupe pri vývoze pitnej vody," píšu v stanovisku.

V Ekofóre sú presvedčení, že paragrafy možno do prípadnej ďalšej novely zaviesť až po otvorených konzultáciách a širokej verejnej diskusii. Mali by byť podložené objektívnymi komplexnými analýzami, ktoré budú definovať voľné kapacity pitnej vody pre daný región v danom čase.

Skôr než štát k vývozu pristúpi, mal by zabezpečiť dostatok kvalitnej pitnej vody v regiónoch, v ktorých chýba, mieni ďalej tretí sektor. Jeho predstavitelia sa tiež domnievajú, že v prípade vývozu pitnej vody musí byť zisk príjmom verejného rozpočtu SR, viazaný na podporu opatrení zvyšujúcich stabilitu vodných zdrojov na Slovensku a ich komplexný monitoring.

Sieť environmentálnych organizácií žiada ministra Žigu, aby zabezpečil vypracovanie strategického dokumentu o manažmente pitnej vody v SR a podrobil ho širokej diskusii. Do ukončenia verejnej diskusie a schválenia dokumentu žiadajú vyhlásiť dočasné moratórium na prepravu, prevod či iný vývoz pitnej vody do zahraničia.

Nesúhlasia s postupom

Ekofórum zverejnilo aj dôvody, ktoré ich vedú k odmietnutiu zámeru šéfa envirorezortu. Tvrdia, že novela zavádza možnosť a postup vyvážať vodu do zahraničia, ako by to bol obchodný tovar. "Voda je pritom prírodným zdrojom, ktorý aj naša ústava definuje ako spoločné vlastníctvo občanov," konštatujú.

"Máme za to, že súčasný zákon dostatočne chráni vodu pred jej vývozom do zahraničia. Z tohto hľadiska ho nebolo treba meniť," tvrdia mimovládne organizácie. Nakladať s vodou je podľa nich dnes možné len so súhlasom špeciálneho štátneho orgánu, ktorý je pri svojom rozhodovaní viazaný striktne zákonom.

"Doteraz sa nemohla žiadna voda zo Slovenska vyvážať, o čom svedčí aj fakt, že sa nikdy v histórii ani nevyviezla," zdôrazňujú s tým, že túto skutočnosť priznalo aj ministerstvo. Toto však má novela zmeniť. Po novom by mala vývoz vody na návrh ministerstva životného prostredia schvaľovať vláda. "Dokonca aj bez prijatia uznesenia," podotýkajú.

"Ak vláde naozaj ide o sprísnenie ochrany vody na Slovensku, ako dnes tvrdí, môže explicitne do zákona zaviesť formuláciu, že vývoz vody za komerčným účelom sa zakazuje. Má na to plné právo aj z pohľadu legislatívy EÚ," konštatuje sa v stanovisku, pod ktoré sa podpísali štatutári 16 mimovládnych organizácií.

Stanoviť reguláciu vývozu pitnej vody je podľa ministra Petra Žigu potrebné preto, aby bolo Slovensko chránené pred nekontrolovaným vývozom pitnej vody a drancovaním vodných zdrojov. Žiga odmietol, že by novela mohla pripraviť podmienky na privatizáciu a výpredaj pitnej vody do zahraničia.

Novelu vodného zákona už schválila vláda, zákon je momentálne v parlamente. Minister zdôrazňuje, že privatizáciu vodných zdrojov ako takých zakazuje samotná ústava. Opakovane vyhlásil, že práve súčasná právna úprava umožňuje nekontrolovaný vývoz vody. Tomu podľa jeho presvedčenia novela zabráni.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelský minister: Abbás je megaterorista
<< predchádzajúci článok
Hotelom v Somálsku otriasli výbuchy, k útoku sa priznali z aš-Šabáb