Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2016

EK žiada SR o implementáciu smernice o kapitálových požiadavkách



Prezident Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, archívne foto



Zdieľať
Prezident Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, archívne foto Foto: TASR/AP
Brusel/Bratislava 28. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes predstavila každomesačný balík rozhodnutí o porušení povinnosti členských štátov vyplývajúcich z práva EÚ. Slovensko sa v aprílovom balíku rozhodnutí ocitlo spolu s Belgickom, Lotyšskom a Holandskom v skupine krajín, ktorým exekutíva EÚ vyčíta nedostatočné uplatňovanie pravidiel v sektore finančných služieb, konkrétne zavedenie smernice o kapitálových požiadavkách.


Cieľom právnych rozhodnutí, ktoré sa týkajú rôznych sektorov a oblastí politiky EÚ, je zaistiť správne uplatňovanie práva EÚ v záujme občanov a podnikov.

Komisia v apríli prijala dve formálne výzvy, 35 odôvodnených stanovísk a šesť postúpení na Súdny dvor EÚ.

Komisia zároveň oznámila, že uzatvára 113 prípadov, kde príslušné členské štáty problémy vyriešili bez toho, aby EK potrebovala v konaní pokračovať.

V rámci odôvodnených stanovísk EK žiada Belgicko, Lotyšsko, Holandsko a Slovensko, aby uplatňovali pravidlá o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti. Znamená to implementáciu smernice o kapitálových požiadavkách, ktorá stanovuje prudenciálne požiadavky na finančné inštitúcie usadené v Európskej únii.

Ide o pravidlá udeľovania licencií a dohľadu nad inštitúciami, spoluprácu v oblasti dohľadu, riadenie rizík, správu a riadenie spoločnosti (vrátane odmeňovania) a tzv. "kapitálové vankúše", čiže povinný kapitál, ktorý musia finančné inštitúcie vlastniť dodatočne k iným minimálnym kapitálovým požiadavkám.

Smernica je súčasťou širšieho balíka opatrení určených na posilnenie regulácie bankového sektora v EÚ po finančnej kríze.

Členské štáty EÚ mali túto smernicu transponovať do 31. decembra 2013. Belgicko, Lotyšsko, Holandsko a Slovensko však doteraz plne netransponovali túto smernicu do vnútroštátneho práva, niektoré ustanovenia týkajúce sa najmä diskrečnej právomoci vnútroštátnych orgánov sú stále neúplné.

Žiadosť EK má podobu odôvodneného stanoviska. Ak opatrenia plného zavedenia smernice 2013/36/EÚ nebudú komisii oznámené do dvoch mesiacov, môže sa rozhodnúť postúpiť prípad Belgicka, Lotyšska, Holandska a Slovenska na Súdny dvor EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žiaci čítajú málo, minister Plavčan by uvítal viac povinnej literatúry
<< predchádzajúci článok
Pri pokuse o predaj uránu zadržala gruzínska polícia päť osôb