Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2015

EK preskúma financovanie výstavby jadrových reaktorov v Maďarsku



Ilustračné foto. Policajti hliadkujú pred sídlom Európskej komisie



Zdieľať
Ilustračné foto. Policajti hliadkujú pred sídlom Európskej komisie Foto: TASR/AP
Budapešť 23. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) preskúma, či plán na financovanie výstavby dvoch nových reaktorov v jedinej jadrovej elektrárni (JE) v Maďarsku nie je v rozpore s jej pravidlami o štátnej pomoci. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.


Európska komisia (EK) má totiž obavy, že použitie štátnych peňazí na výstavbu nových reaktorov v jadrovej elektrárni pri meste Paks môže narušiť konkurenciu na maďarskom trhu s energiami.

Maďarsko chce rozšíriť svoju jedinú jadrovú elektráreň a vlani si bez hospodárskej súťaže vybralo ruskú štátnu spoločnosť Rosatom, aby vybudovala oba reaktory. Budapešť chce projekt financovať aj z výhodného úveru od Ruska vo výške 10 miliárd eur, ktorý by mal pokryť zhruba 80 % nákladov.

Komisia má však podozrenie, že táto investícia "nie je kompatibilná" s trhovou cenou, preto sa rozhodla celú záležitosť podrobne preskúmať.

"Vzhľadom na veľkosť a dôležitosť projektu Paks musí komisia starostlivo vyhodnotiť, či je maďarská investícia v súlade s trhovými podmienkami a či nezahŕňa štátnu pomoc. To si vyžaduje kompletnú analýzu," uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Maďarská vláda je presvedčená, že dohoda, ktorú Budapešť vlani uzavrela s Moskvou, je v súlade s európskymi pravidlami.

Úrad maďarskej vlády v reakcii na krok Bruselu pre agentúru MTI uviedol, že projekt neobsahuje štátnu dotáciu a že túto investíciu by realizoval aj racionálne uvažujúci investor. Vláda vo vyhlásení zdôraznila, že trvá na tom, aby elektráreň zostala v rukách štátu, pretože iba tak bude možné zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska a konkurencieschopné ceny elektriny pre obyvateľstvo i podniky.

EK chce zistiť, či aj súkromný investor by financoval projekt rozšírenia elektrárne za podobných podmienok, alebo túto maďarskú investíciu možno vnímať ako štátnu pomoc. V prípade, ak sa ukáže, že štát poskytuje investorovi pomoc, potom komisia bude zisťovať, akú deformáciu súťaže spôsobí na maďarskom trhu s energiou, píše sa vo vyhlásení.

Maďarská vláda avizovala, že sa podriadi kontrole a chce dokázať, že investícia neobsahuje zakázanú štátnu podporu. Kabinet vyjadril presvedčenie, že rámcový systém dohody projektu z obchodného hľadiska je mimoriadne výhodný a že táto investícia nemá alternatívu z hľadiska energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a ochrany klímy.

Maďarské opozičné strany požadujú zastavenie rozšírenia elektrárne v Paksi a pripomínajú, že Brusel v súvislosti s týmto projektom už začal disciplinárne konanie pre porušenie noriem únie v oblasti verejného obstarávania a podobný krok hrozí aj pre utajenie informácií o vplyve na životné prostredie.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany, okrem ultrapravicového Jobbiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PREŠOV: Zastupiteľstvo schválilo na rok 2016 rozpočet 66 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Predaj starších domov v USA klesol viac, ako analytici čakali