EK predstavila ozdravovací plán v hodnote 200 mld. eur
Európska komisia (EK) v stredu predstavila plán obnovy rastu ekonomiky, ako aj pracovných miest s cieľom posilniť dopyt a ozdraviť dôveru v európske hospodárstvo v hodnote 200 mld. eur. Komplexný plán ...
BRUSEL 26. novembra (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) v stredu predstavila plán obnovy rastu ekonomiky, ako aj pracovných miest s cieľom posilniť dopyt a ozdraviť dôveru v európske hospodárstvo v hodnote 200 mld. eur. Komplexný plán obnovy by mal podporiť zotavenie Európy z aktuálnej ekonomickej krízy. Plán obnovy rastu ekonomiky vychádza z dvoch hlavných vzájomne sa posilňujúcich prvkov. V prvom rade je plán založený na krátkodobých opatreniach na podporu dopytu, záchrany pracovných miest a napomôcť obnoviť dôveru. Z dlhodobého hľadiska plán predstavuje tzv. rozumné investície, ktoré by mali posilniť ekonomický rast a udržateľnosť prosperity. Program vyzýva na včasný, cielený a dočasný finančný stimul vo výške približne 200 mld. eur alebo 1,5 % európskeho hrubého domáceho produktu (HDP). Objem stimulačného balíčka by mal byť vytvorený príspevkami z rozpočtu národných vlád v približnej miere 1,2 % HDP alebo 170 mld. eur a podielom z rozpočtov Európskej únie (EÚ) a Európskej investičnej banky v pomere 0,3 % HDP alebo 30 mld. eur.
Návrh EK je pokusom prekonať rozdiely v spôsobe reagovania európskych štátov na dôsledky najhoršej finančnej krízy od 30-tych rokov 20-teho storočia. Niektorí sa však obávajú, že finančná podpora rastu národných ekonomík len zvýši vládne deficity práve v najhoršom období. Predseda EK José Barroso zdôraznil, že národné vlády by mali v programe vidieť ponúkané možnosti a nie jednostranný diktát. "Výnimočné časy si vyžadujú výnimočné opatrenia. Ozdravovací plán môže v krátkom čase udržať milióny ľudí zamestnaných. Plán môže zmeniť krízu na príležitosť vytvoriť rast bez negatívnych vplyvov na životné prostredie a viac pracovných miest a zároveň aj lepšie pracovné miesta v budúcnosti. Ak sa Európa rozhodne podporiť a implementovať program obnovy, budeme sa môcť vrátiť na cestu udržateľného rozvoja a splatiť krátkodobé vládne pôžičky. Ak nebudeme konať práve teraz, riskujeme vstup do nepríjemného cyklu recesie, ktorý bude mať za následok pokles kúpnej sily a daňových príjmov, zvyšovanie nezamestnanosti a ešte rozsiahlejší rozpočtový deficit," dodal Barroso. Lídri európskeho zoskupenia budú ozdravovací plán analyzovať na decembrovom summite.
EK, Reuters, SITA