Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2009

EK nevidí problém v jazykovom zákone, tvrdí Paška



BRUSEL 22. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku nevidí žiaden problém v slovenskom zákone o štátnom jazyku. Paška to povedal pred novinármi po stretnutí s podpredsedom Európskej ...



Zdieľať
BRUSEL 22. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku nevidí žiaden problém v slovenskom zákone o štátnom jazyku. Paška to povedal pred novinármi po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Jacquesom Barrotom. Zároveň dodal, že komisia len odporúča, aby sa pri implementácii zákona zabránilo zneužitiam. „Barrot ma ani len neinformoval, že by sa komisia našim zákonom zaoberala,“ zdôraznil Paška. Šéf slovenského parlamentu pri stretnutí odovzdal podpredsedovi komisie materiál, v ktorom vysvetľuje rôzne dezinterpretácie a klamstvá v súvislosti so zákonom, ktoré zaznievali z Maďarska, ale aj na Slovensku.


O výmene slovenského eurokomisára sa Paška s Barrotom nerozprával. „Predpokladám, že Marián Šefčovič nahradí Jána Figeľa,“ dodal predseda Národnej rady. Figeľ požiadal o uvoľnenie z funkcie, pretože bol v sobotu zvolený za predsedu KDH.

Paška o jazykovom zákone dnes už hovoril aj s predsedom Európskeho parlamentu Jerzym Buzekom. Podľa neho slovenská novela jazykového zákona je zdrojom jeho určitých obáv. „Táto vec bude za nami, keď dôjde k zhode medzi oboma krajinami. Som pripravený zúčastniť sa na vyriešení tohto bilaterálneho problému,“ povedal Buzek dnes na tlačovej besede po stretnutí s predsedom Národnej rady Paškom v Bruseli. Buzek sa 3. septembra pre jazykový zákon stretol aj s predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Szili.

Paška po stretnutí s Buzekom zdôraznil, že problémom je postoj maďarskej strany, kde sa vždy nájde niekto, kto nie je ochotný rešpektovať rovnaké európske autority ako my. Pripomenul, že Robert Fico pri stretnutí s Gordonom Bajnaiom avizoval potrebu nestrannej autority, ktorou je pre nás vysoký komisár OBSE pre menšiny Knut Vollebaek. „Jeho odporúčania budeme akceptovať. Vollebaek, ale ani komisár EK Leonard Orban nemal žiadne výhrady k podstate zákona. Z Maďarska sa ozvali hlasy, že Vollebaek i Orbán sú nedôveryhodní,“ zdôraznil Paška. Zároveň dodal, že nech akákoľvek autorita povie, že zákon je v poriadku, vždy sa na maďarskej strane nájde niekto, kto ju spochybní.

Slovensko-maďarské vzťahy sa vyhrotili po tom, čo v júli Národná rada SR schválila novelu zákona o štátnom jazyku. Proti tejto legislatívnej norme protestovali politickí predstavitelia maďarskej národnosti na Slovensku, ale aj predstavitelia Maďarska. Novela jazykového zákona je však podľa vysokého komisára Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre národnostné menšiny Knuta Vollebaeka v súlade s medzinárodnými štandardmi, aj keď to neznamená, že je dobrá. Dodal tiež, že kritika zákona bola často prehnaná a zavádzajúca.

K vyhroteniu vzťahov prispela aj plánovaná návšteva maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorý sa mal 21. augusta zúčastniť na odhaľovaní sochy sv. Štefana v Komárne. Nakoniec prešiel len k hranici na moste cez Dunaj, spájajúcom Komárno a Komárom. Ministerstvo zahraničných vecí SR mu totiž prostredníctvom diplomatickej nóty odoprelo vstup na územie Slovenska.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chlapci zmenili výpoveď, františkáni ich nezneužívali
<< predchádzajúci článok
Súd oslobodil údajného šéfa juhozemplínskeho podsvetia