Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2012

Egyptská armáda chce kontrarevolúciu, tvrdia protivníci



Egyptské politické strany a aktivisti obviňujú vojenské vedenie krajiny z pokusu o "kontrarevolúciu" v podobe viacerých krokov, ktorými upevnilo svoju moc krátko pred tým, ako ju malo odovzdať do ...



Zdieľať
v egypte nastal den d KÁHIRA 15. júna (WEBNOVINY) - Egyptské politické strany a aktivisti obviňujú vojenské vedenie krajiny z pokusu o "kontrarevolúciu" v podobe viacerých krokov, ktorými upevnilo svoju moc krátko pred tým, ako ju malo odovzdať do rúk víťazovi prezidentských volieb.


Okrem dávnejšieho stiahnutia obvinení z korupcie voči synom zosadeného prezidenta Husního Mubaraka, po ktorom armáda dočasne prevzala právomoci, a oslobodenia policajných veliteľov obviňovaných zo zabíjania demonštrantov mu vyčítajú aj stredajšie nariadenie z dielne ministerstva spravodlivosti.

Podľa ministerstva by udržiavanie práva a poriadku v krajine mali mať naďalej na starosti ozbrojené sily, hoci desiatky rokov trvajúci výnimočný stav sa skončil 31. mája. Takýto stav predpokladá až do schválenia novej ústavy, tá je však v nedohľadne po tom, ako sudcovia vo štvrtok dospeli k záveru, že parlamentné voľby na prelome rokov sa konali v rozpore s platnou ústavou.

Parlament tak po niekoľkých mesiacoch fungovania čaká rozpustenie a zákonodarnú moc má až do ďalších volieb prevziať armáda. Ústavný súd zároveň označil za protiústavný aj novoprijatý zákon, ktorý zakazoval predstaviteľom Mubarakovho režimu vykonávať politické funkcie, a umožnil tak expremiérovi Ahmadovi Šafíkovi pokračovať v súboji o prezidentské kreslo. Druhé kolo prezidentských volieb sa v Egypte koná už tento víkend.


Obrazom: Egyptského exprezidenta Mubaraka odsúdili



"Tento súbor opatrení dokazuje, že Najvyššia rada ozbrojených síl, hlava kontrarevolúcie, ľpie na prinavrátení starého režimu a prezidentské voľby sú len obyčajným divadlom," uvádza sa v spoločnom vyhlásení šiestich strán a hnutí.

Skupina vyzýva kandidáta egyptskej odnože Moslimského bratstva Muhammada Mursího, aby bojkotoval druhé kolo prezidentských volieb, do ktorého postúpil spolu so Šafíkom. Proti "nadvláde" vojenskej rady by sa podľa neho mali vzbúriť aj členovia parlamentu.

Najnovší vývoj v Egypte v podobnom duchu hodnotia aj iní politickí aktivisti a médiá, pričom mnohí sa zhodujú v názore, že proces prechodu k demokracii sa vrátil na začiatok a krajina v podstate zažíva vojenský puč. Situácia v uliciach egyptských miest je napriek tomu zatiaľ pomerne pokojná. Odporcovia vojenského vedenia sa tradične zišli na káhirskom Námestí oslobodenia, ešte predtým však protestovali aj pred budovou ústavného súdu, kde údajne došlo k násilným zrážkam s políciou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grécka ľavica je pobúrená, šokoval ju nemecký denník
<< predchádzajúci článok
V druhom kole volieb by mali zvíťaziť francúzski socialisti