Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

21. januára 2020

Edward Snowden. Prečo obetoval slobodný život?



Zo študenta, ktorý v triede nevedel prehovoriť nahlas, som sa stal učiteľom jazyka novej éry, z dieťaťa skromných rodičov zo strednej triedy na Okružnej vyrástol muž, ktorý si vychutnával život na ostrove a zarábal toľko peňazí, že už preňho nemali význam.



Zdieľať
Edward Snowden. Prečo obetoval slobodný život?

Za sedem krátkych rokov svojej kariéry som sa zo správy lokálnych serverov vyštveral na pozíciu, kde som navrhoval a zavádzal systémy globálnych rozmerov – z nočného strážnika cintorína som sa stal strážcom univerzálneho kľúča v paláci tajomstiev.

Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet.
Ako príslušník CIA a NSA zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže.
Po rokoch v ruskom exile napísal knihu Trvalý záznam, ktorá teraz vychádza v slovenčine vo vydavateľstve Ikar.
Opisuje svoje detstvo, keď prvý raz doma hackol čas, lebo sa mu nechcelo ísť spať. Ako sa zoznamoval s prvými hrami, pripíjanie na internet cez telefón, zoznamky ako HotOrNot, alebo tzv. bébéesky, čo boli v podstate praveké internetové fóra.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

 

 

Autobiografia Trvalý záznam zachytáva Snowdenovo detstvo v idylickom prostredí amerického predmestia aj roky v tajných službách CIA a NSA. Je výnimočným svedectvom bystrého mladého muža, ktorý vyrástol na internete a nakoniec sa stal jeho svedomím.
Rozhodol sa vzdať normálneho života a slobody. „Nič nie je náročnejšie ako život s tajomstvom, o ktorom nesmiete hovoriť,“ tvrdí v knihe.
Až po dočítaní si možno uvedomíte, ako veľmi riskoval a čo všetko stratil...

Krátky úryvok z knihy Trvalý záznam:

Prezradím vám jednu vec, ktorú si v tom čase neuvedomovala dezorganizovaná CIA, ani žiadny iný veľký americký zamestnávateľ okrem firiem zo Silicon Valley: zamestnanec zodpovedný za počítače vie všetko, respektíve, môže sa všetko dozvedieť. Čím vyššiu funkciu má a čím viac systémových oprávnení mu udelili, tým ľahšie sa dostane prakticky ku každému bajtu digitálneho bytia svojho zamestnávateľa. Samozrejme, nie každý je taký zvedavý, aby túto výsadu využíval, a nie každého k jej využívaniu vedie čistá zvedavosť. Moje výpravy do systémov CIA však boli prirodzeným pokračovaním mojej detskej túžby pochopiť, ako veci fungujú, ako do seba zapadajú jednotlivé súčasti mechanizmu a vytvárajú jeden celok. A vzhľadom na moju oficiálnu funkciu, oprávnenia systémového administrátora a technickú zdatnosť, ktorá mi umožňovala tieto oprávnenia naplno využiť, som sa dozvedel všetko, čo som chcel, a ešte aj čosi navyše. Ak vás to zaujíma: Áno, ľudia naozaj pristáli na Mesiaci. Klimatická zmena sa naozaj deje. Chemtrails je hlúposť.

Milan Buno, knižný publicista

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príbeh dvoch albínskych sestier z Kazachstanu očaril ľudí z celého sveta!
<< predchádzajúci článok
SCANDI 2020 bude patriť ženám