11. apríla 2017
Ilustračné foto Foto: TASR/APBrusel 11. apríla (TASR) - Francúzska agentúra AFP, talianska ANSA a nemecká DPA oznámili, že spoločne vytvoria službu nazvanú Európske dátové a spravodajské centrum (EDNH), ktorá bude bezplatne zverejňovať správy o Európskej únii. TASR o jej vzniku informovala Európska aliancia tlačových agentúr (EANA).
Nová služba bude medzinárodným médiám zadarmo poskytovať
"bohatý obsah", pričom agentúry ju spustia už v júni. Na spoluprácu v rámci nej budú následne prizvané aj ďalšie medzinárodné agentúry a špecialisti z oblasti dátovej žurnalistiky, aby spoločne vytvorili skutočne európsku spravodajskú platformu, uviedli agentúry AFP, ANSA a DPA v spoločnom vyhlásení.
Dodali, že pripravovaná služba bude ponúkať spravodajstvo spoločne s
"balíčkami s vysokou pridanou hodnotou", obsahujúcimi napríklad fotografie, videá, zvuky či rôzne druhy grafík. Spravodajstvo v rámci nej bude vydávané v piatich jazykových verziách - anglickej, nemeckej, francúzskej, španielskej a talianskej.
Služba podľa vyhlásenia agentúr dostane grant z Európskej komisie, redakčne však bude úplne nezávislá. AFP, ANSA a DPA budú jej obsah poskytovať na svojich informačných kanáloch.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou tejto aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR