Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2019

E. Pfundtner: Informácie o Ľ. Kosíkovi máme len z médií



Na archívnej snímke Edita Pfundtner.



Zdieľať
Na archívnej snímke Edita Pfundtner. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 23. januára (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR zatiaľ nemá oficiálne informácie o únose bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka z jeho domu v malijskej metropole Bamako. Novinárom to v stredu povedala štátna tajomníčka rezortu Edita Pfundtner (Most-Híd) s tým, že informácie majú len z mediálnych zdrojov.


"Skúsime získať z oficiálnych zdrojov informácie, čo sa naozaj udialo," dodala. To, že by bola do tohto prípadu zapletená slovenská strana, za svoj rezort odmietla. "Určite postupujeme vždy zákonnou cestou. Odmietam zo strany MS akékoľvek nezákonné kroky," uviedla.

Oficiálnymi informáciami o únose zatiaľ nedisponuje ani ministerstvo vnútra. "Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský napriek tomu prijal určité opatrenia, ktoré však nie je možné bližšie konkretizovať," povedal hovorca rezortu vnútra Jaroslav Taldík.

Pripomenul, že MS žiadalo o vydanie Kosíka naposledy v decembri 2018. "Avšak táto komunikácia s príslušnými orgánmi v Mali nie je vždy jednoduchá," povedal Taldík. Aj on za MV vylúčil, že by sa rezort na únose akokoľvek podieľalo. Tiež si nevie predstaviť, že by na tom participovala SIS. "Máme za to, že sme využili všetky možnosti, aby sme Kosíka dostali na Slovensko, ale ďalšie kroky sú na strane MS," uzavrel.

"Ľuboš Kosík, môj klient so slovenským občianstvom, bývalý dôstojník v jeho vlasti, bol unesený minulý utorok ozbrojenými mužmi z jeho domu v Bamaku," uviedol Kosíkov právnik Youssouf Keita s tým, že už v tejto veci podal trestné oznámenie.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna niekdajšieho prezidenta SR Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Zatkli ho v Mali pred dvoma rokmi a Slovensko požiadalo o jeho vydanie. Malijské úrady ho však vlani v novembri prepustili z väzenia, dodala AFP.

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) podpísal 7. decembra minulého roku novú žiadosť o extradíciu Kosíka. "Napriek tomu, že od malijských orgánov SR nedostáva oficiálne informácie o tom, kde sa nachádza a či bol prepustený z väzenia, MS SR vyvíja maximálne úsilie, preto opätovne žiadame Mali, aby ho vydali," uviedla vtedy hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.

Kosík bol podľa oficiálnych informácií Mali vo väzení a chýbalo len niekoľko podpisov na jeho vydanie. Po rokovaní vlády to povedala koncom novembra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Priznala však, že Mali je rizikovou krajinou. "Snáď informácie, ktoré nám čelní predstavitelia Mali priebežne dávajú, sú pravdivé," poznamenala.

O Kosíkovom údajnom prepustení z väzenia v Mali informoval 14. novembra denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík. Bývalý príslušník SIS bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. "Otvorili dvere a povedali koniec," uviedol vtedy pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.

Polícia následne na sociálnej sieti napísala, že najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru SR Milanovi Lučanskému potvrdili, že Kosík nebol prepustený z malijského väzenia.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna bývalého prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) 12. novembra 2018 odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom rozhodovať napokon Najvyšší súd SR, keďže sa odvolal Kosíkov obhajca. Termín verejného zasadnutia na NS SR ešte vytýčený nie je.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemerný doživotný dôchodok z 2. piliera bol vlani 23,33 eura
<< predchádzajúci článok
Muži si spravidla požičiavajú vyššie sumy ako ženy, ukazujú štatistiky