Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. mája 2011

E.ON vyrobil v SR vďaka bioplynkám 32 tis. MWh elektriny



Spoločnosť E.ON Slovensko, a.s. vyrobila na Slovensku vďaka svojim bioplynovým staniciam 32 tisíc megawatthodín elektrickej energie. Bioplynové stanice v obciach Cetín, ...



Zdieľať
konrad kreuzer Konrad KreuzerFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) - Spoločnosť E.ON Slovensko, a.s. vyrobila na Slovensku vďaka svojim bioplynovým staniciam 32 tisíc megawatthodín elektrickej energie. Bioplynové stanice v obciach Cetín, Horovce, Hontianske Moravce a Ladzany, ktoré sú v prevádzke prvý rok, tak pokryli ročnú spotrebu 16 tisíc domácností. Skupina E.ON v rokoch 2006 až 2010 investovala na Slovensku do obnoviteľných zdrojov energie 16 mil. eur. Do roku 2013 plánuje v Európe a ďalších regiónoch preinvestovať ďalšie 2,6 mld. eur.


"Vďaka využitiu bioplynu na výrobu elektrickej energie a nízkemu zaťaženiu ovzdušia emisiami sa radí spomínaný typ elektrární medzi najekologickejšie obnoviteľné zdroje, aké v súčasnosti poznáme. Výhodou oproti slnečným či veterným elektrárňam je aj stabilita a predvídateľnosť tohto zdroja energie,“ uviedol predseda predstavenstva E.ON Slovensko Konrad Kreuzer. Bioplynové stanice plánujú samosprávy využiť aj na zabezpečenie vykurovania napríklad obecných budov. "V budúcnosti očakávam, že využitie odpadového tepla, ktoré je druhotným produktom bioplynovej stanice, pritiahne investorov. Momentálne obec rokuje s podnikateľom, ktorý má záujem o vybudovanie prevádzky za predpokladu použitia tepla pri svojej činnosti,“ dodal starosta obce Ladzany Miloš Čmela.

Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. od roku 2002. Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku, v ktorej majoritný 51-percentný podiel drží Fond národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšný 9-percentný podiel vlastní Európska banka pre obnovu a rozvoj.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rodičia si budú môcť skontrolovať kvalitu škôl
<< predchádzajúci článok
V súťaži Národná cena za dizajn - uznanie pre obal TATRATEA