Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. februára 2017

E. Antošová: Je dôležité vedieť, kto vlastní slovenskú pôdu



Návrh novelizácie Ústavy SR, ktorý súvisí s ochranou pôdy, nespadol z neba. Je výsledkom dlhých rokovaní so zástupcami vidieckej platformy či s odborníkmi ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 3. februára (TASR) – Návrh novelizácie Ústavy SR, ktorý súvisí s ochranou pôdy, nespadol z neba. Je výsledkom dlhých rokovaní so zástupcami vidieckej platformy či s odborníkmi z ministerstva pôdohospodárstva. Uviedla to jedna z predkladateliek návrhu zákona Eva Antošová (SNS).




"Návrh zákona je výsledkom dlhých rokovaní so zástupcami vidieckej platformy, s predstaviteľmi agrárnej obce, s legislatívcami z ministerstva pôdohospodárstva a, samozrejme, s našimi kolegami poslancami. Z týchto rokovaní vyšla požiadavka ochrániť slovenskú pôdu ústavným zákonom," zdôvodnila Antošová.

Zároveň priblížila, že tento návrh zákona má byť rámcovým a po ňom budú nasledovať ďalšie, po ktorých volajú aj opoziční poslanci. "Už v osobných zákonoch sa budú riešiť konkrétne a problematické veci. Budú sa riešiť tak, že do pléna ich môžeme uviesť, až keď budeme dohodnutí naprieč politickým spektrom," avizovala Antošová s tým, že je dôležité vedieť, kto vlastní slovenskú pôdu.

Opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO-NOVA) priblížil, že doteraz sa skôr zákony týkajúce sa pôdy len novelizovali. Preto je presvedčený, že je potrebné legislatívu vycibriť.

Upozornil aj na to, že na Slovensku je veľký problém s rozdrobenosťou pôdy aj s jej cenou. "O to sa bojím, aby sme to naše krásne Slovensko udržali," skonštatoval Fecko. Podľa neho by mali pri tejto problematike "ísť bokom politické hrátky". "Je to o budúcnosti našich detí a ďalších generácií. Keď budeme raz hodnotiť našu činnosť v Národnej rade SR za tento čin, chcel by som, aby sme si nevyčítali, že sme nič neurobili na ochranu pôdy," dodal Fecko.

Poslanci koaličnej SNS chcú ústavným zákonom zabrániť špekulatívnemu výkupu slovenskej pôdy ústavnou formou. Podľa strany je za špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy potrebné považovať jej výkup, s cieľom nevyužívať poľnohospodársku pôdu na účely poľnohospodárstva. V budúcnosti tak Slovensku hrozí, že bude ohrozená potravinová bezpečnosť štátu a v neposlednom rade by mal špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy za následok ohrozenie postavenia domácich poľnohospodárov, ktorí sa v súčasnosti nemôžu finančne rovnať s poľnohospodármi na spoločnom európskom trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V týchto krajoch zatvorili chrípkové prázdniny školy
<< predchádzajúci článok
V Senci potvrdili výskyt vtáčej chrípky