Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2010

Dvojjazyčnosť je prirodzený jav



Dvojjazyčnosť je jav prirodzený a príjemný, konštatuje strana Most-Híd v súvislosti so závermi Benátskej komisie k zákonu o štátnom jazyku. Ako ďalej ...



Zdieľať
komarno Ilustračné foto

Foto: ujszo.com
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Dvojjazyčnosť je jav prirodzený a príjemný, konštatuje strana Most-Híd v súvislosti so závermi Benátskej komisie k zákonu o štátnom jazyku. Ako ďalej v tlačovej správe informovala tlačová tajomníčka Most-Híd Nora Czuczorová, "podľa záverov Benátskej komisie právo väčšinového obyvateľstva používať úradný jazyk a právo osôb patriacich k národnostným menšinám používať svoj jazyk sú navzájom zlučiteľné a môžu spolu existovať bez konfliktov. Závery Benátskej komisie stavajú na predpoklade, že väčšinové obyvateľstvo aj národnostné menšiny voči sebe uplatňujú pozitívny prístup."

Strana Most-Híd prijala s potešením posudok Benátskej komisie o tom, "že paralelné používanie štátneho a menšinového jazyka je zlučiteľné a bezkonfliktné, ale vytvára aj rámec, v ktorom sa krajina stáva príjemnejšou a lepšou, čím sa zvyšuje kvalita života obyvateľov". Preto Most-Híd "s počudovaním sleduje vyjadrenia politických strán, ktoré v používaní jazykov národnostných menšín vidia akékoľvek ohrozenie slovenského národa alebo slovenského jazyka".

"Považujeme za vzácnu, ale pre nás úplne samozrejmú zhodu, že Benátska komisia odporučila vylúčiť zo zákona presne tie ustanovenia, ktoré v sebe zahŕňa aj aktuálna novelizácia zákona," dodáva sa v tlačovej správe strany Most-Híd. Strana chce presviedčať obyvateľov Slovenska a svojich politických partnerov, že ochrana slovenského jazyka a ochrana menšinových jazykov nie sú v rozpore, ale sa dopĺňajú.

Správa vznikla na základe práce odborníkov z Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva, tzv. Benátskej komisie, ktorí boli preskúmať stav po prijatí jazykového zákona u nás aj osobne. O právny názor na kontroverzný jazykový zákon Benátsku komisiu požiadala naša krajina ešte vlani v septembri. Posudok komisie má len odporúčací charakter, je to však autoritatívny právny názor. Jazykový zákon prijal parlament vlani v júni. Výhrady voči nemu prezentovali zástupcovia maďarskej menšiny na Slovensku a tiež susedné Maďarsko.

Benátska komisia vznikla v máji 1990. Ide o poradný orgán Rady Európy, ktorý svoju činnosť zameriava na vytváranie právnych záruk pre rozvoj demokracie, podporu právneho štátu a na posilnenie znalostí právnych systémov účastníckych štátov. Komisia je expertným orgánom zloženým z medzinárodne uznávaných odborníkov.

Stanovisko je zverejnené tu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrycová novou riaditeľkou Media Pro Slovakia
<< predchádzajúci článok
Stredoeurópske akciové trhy v pondelok posilnili