Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2011

Dušanbe sa vzdalo percenta územia v prospech Číny



Tadžikistan v piatok označil za triumf dohodu, ktorá ukončila jeho dlhodobý hraničný spor s Čínou. Dušanbe to tvrdí aj napriek tomu, že chudobný bývalý sovietsky ...



Zdieľať
pamir Pohorie PamírFoto: cs.tixik.comDUŠANBE 14. januára (WEBNOVINY) - Tadžikistan v piatok označil za triumf dohodu, ktorá ukončila jeho dlhodobý hraničný spor s Čínou. Dušanbe to tvrdí aj napriek tomu, že chudobný bývalý sovietsky štát svojmu susedovi odstúpi takmer jedno percento svojho územia. Tadžický parlament tento týždeň schválil dohodu o demarkácii hraníc. Podľa nej Číne pripadne 1 122 štvorcových kilometrov neobývaného horského územia Tadžikistanu. Táto časť pohoria Pamír predstavuje 0,78 percenta celkovej rozlohy Tadžikistanu, ktorá je 143 kilometrov štvorcových. Tadžický minister zahraničných vecí Chamrochon Zarífí chválil dohodu ako "úspech tadžickej diplomacie" s tým, že Čína chcela pôvodne získať 28 tisíc štvorcových kilometrov tadžického územia.


Medzitým Suchrob Šaripov, šéf think-tanku Centrum pre strategické vyšetrovanie, ktorý patrí pod prezidentskú administratívu, uviedol, že Tadžikistan vyriešil dlhodobý problém. "Tadžikistan zaistil stabilitu a bezpečnosť svojich hraníc s Čínou na mnohé nadchádzajúce desaťročia," uviedol pre tlačovú agentúru Interfax.

Spomínaný hraničný spor vznikol za čias cárskeho Ruska v roku 1884 a pokračoval aj v čase, keď Tadžikistan bol súčasťou Sovietskeho zväzu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chong Lej v Pekingu potvrdil, že "krajiny úplne vyriešili otázku hraníc, ktorá bola pozostatkom z histórie". "Vyriešenie tejto otázky je prospešné pre rozvoj priateľských vzťahov a dobrého susedstva medzi Čínou a Tadžikistanom, pre obojstrannú dôveru a spoluprácu," dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Galko chce vstup do vojenských lesov aj bez povolenia
<< predchádzajúci článok
Súd zamietol žalobu v kauze skládky v Pezinku