Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2013

Dunaj prelomil rekord, očakáva sa storočná voda



Výška hladiny Dunaja prekonala rekord z roku 2002, vtedy bola rieka v Bratislave najvyššia, dosiahla 991 centimetrov. Vodohospodári v Komárne sa pripravujú na zvládnutie storočnej vody.



Zdieľať
zatopene tyrsovo nabrezie aktualizované dnes 21:35


BRATISLAVA 5. júna - Dunaj dosiahol tretí stupeň povodňovej aktivity od Devína až po Štúrovo.

Podľa informácií hydrologického spravodajstva Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o 18:15 bol tretí stupeň na šiestich vodomerných staniciach Dunaja - v Devíne, Bratislave, Gabčíkove, Medveďove, Komárne aj Štúrove. Hladina stále stúpa.

V Bratislave dosiahla o 20:30 výšku 1001 cm, pričom už pri stave 991 cm dosiahla úroveň z veľkej povodne z roku 2002.

V Devíne namerali Dunaju výšku hladiny 944 cm, Gabčíkove 731 cm, Medveďove 860 cm, Komárne 721 cm a Štúrove 625 cm.

Tretí povodňový stupeň dosahuje aj hladina Moravy, a to v dvoch meracích staniciach. O 20:30 siahala rieka vo Vysokej pri Morave do výšky 591 cm, z bratislavskej Devínskej Novej Vsi zverejňuje SHMÚ údaj z nočných hodín a o 1:30 tu rieka Morava dosiahla 793 cm, pričom stále stúpala.

Podľa hovorcu SHMÚ Ivana Garčára problém je v tom, že vodomerná stanica v Devínskej Novej Vsi je zatopená vodou.

Dunaj už prelomil rekord


V Bratislave Dunaj prekonal rekord. Z histórie povodní od roku 1897 do roku 2002 zverejnenej na webstránke Slovenského vodohospodárskeho podniku vyplýva, že doteraz najvyšší Dunaj namerali v Bratislave v pri veľkej povodni v roku 2002, kedy 16. augusta dosiahol výšku 991 cm (momentálne je to už 1001 cm) a prietok vody bol 10 370 metrov kubických za sekundu.

Najviac vody, 10 870 metrov kubických za sekundu tieklo Dunajom v Bratislave 19. septembra 1899. Pritom podľa SVP je priemerný dlhodobý prietok Dunaja v Bratislave 2 045 m3/s.

Uvádza to SVP na: http://www.svp.sk/Dunaj/default.asp?ACT=5&content=26&id=33&mnu=33.



Hladina Dunaja v Bratislave by mala kulminovať vo štvrtok už okolo poludnia, prípadne krátko popoludní, informoval agentúru SITA šéf krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy.

Ako povedal, hladina rieky by mala v tom čase dosiahnuť výšku 1 005 až 1 025 centimetrov. Posledná prognóza pritom hovorila, že Dunaj by mal kulminovať v hlavnom meste až podvečer, a to na úrovni 1 005 až 1 020 cm.

Mesto preto zvýši mobilné hradenie na strane Starého Mesta, ktoré je momentálne hrádzou pripravené na storočnú vodu. "Pre mierne zhoršenú predpoveď o kulminácii sme sa rozhodli, že ešte nadstavíme hrádzu nad túto úroveň," uviedol Andrassy s tým, že sa na tom už pracuje.

Petržalský breh Dunaja chráni podľa Andrassyho hrádza, ktorá dokáže vzdorovať tisícročnej vode.

Situácia na slovenskom úseku Dunaja je priamo ovplyvňovaná povodím na nemeckom a rakúskom toku Dunaja.

Podľa slov hydrológa SHMÚ Petra Smrtníka, "na nemeckom úseku Dunaja a jeho prítokoch k stredajšie dňu zaznamenávame výrazné poklesy vodných hladín po kulmináciách. V rakúskom úseku je Dunaj v profile Linz po kulminácii v poklese, Ybbs po kulminácii, Kienstock vo fáze kulminácie s prechodom do mierneho poklesu".

V nižšie položených úsekoch na rakúskom a aj na slovenskom úseku Dunaja ešte stále hladina stúpa.

Ako dodal Smrtník, v hornej časti slovenského úseku Dunaja v profile Devín a Bratislava povodňová vlna postupne prechádza do kulminácie, teda na svoje maximum.

V Košiciach vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity

Primátor Richard Raši vyhlásil v stredu dopoludnia III. stupeň povodňovej aktivity v Košiciach. Informoval o tom referát styku s verejnosťou košického magistrátu.

Na základe pretrvávajúcej nepriaznivej meteorologickej a hydrometeorologickej situácie na území Slovenska a okolitých štátov zaplavilo podľa informácií mesta aj lokality v niekoľkých mestských častiach Košíc.

V súvislosti s prívalovým dažďom je nepriaznivá situácia v mestskej časti Poľov a Šaca – Ludvikov Dvor, kde sa vylial potok a zaplavilo 80 % košického Útulku zvierat. V mestskej časti Šaca došlo aj k podmočeniu nevyužívanej budovy, čo zapríčinilo deštrukciu jej nosných častí.

Vzhľadom na predpoklad ďalších dažďov je podľa magistrátu nevyhnutné vykonať záchranné práce v týchto lokalitách. Preto primátor mesta Košice Richard Raši o 13:00 zvolal zasadnutie povodňovej komisie. „V dvoch mestských častiach došlo k ohrozeniu života a zdravia, ako aj majetku fyzických a právnických osôb, vyhlásili sme tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý súvisí už aj s následným vykonávaním záchranných prác a preventívnych opatrení pre prípad, že by sa prudké dažde zopakovali,“ povedal Raši.

Doložil, že v mestskej časti Šaca následkom prudkých dažďov došlo k deštrukcii bývalého skladu uhlia v bezprostrednej blízkosti námestia a obytnej zóny, pričom ohrozuje ľudí, preto musí byť odstránený. V mestskej časti Poľov došlo k vyliatiu miestneho potoka a valiaca sa voda z polí naplavila zeminu a zaplavila aj časť medzinárodnej komunikácie I-50. V tejto situácii mohol byť ohrozený život a majetky osôb. Okrem toho voda zaplavila aj útulok zvierat.

„Na základe rozhodnutia povodňovej komisie som vydal príkaz primátora, ktorý aktivizuje všetky záchranné zložky v meste, ako aj zamestnancov mestských podnikov, vodohospodárov, obvodné úrady, aby pripravili potrebné mechanizmy a v prípade potreby mohli okamžite zasiahnuť. Naši zamestnanci budú situáciu monitorovať," povedal primátor. Doplnil, že na základe tohto príkazu sa začnú odstraňovať aj následky, napríklad zrútená budova. Podľa jeho vyjadrenia sa zatiaľ neprejavili pohyby zeminy v zosuvných pásmach a neobjavili sa nové zosuvy.


Aktuálnu výšku hladiny Dunaja a aj iných riek na Slovensku si môžete pozrieť na -----> stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).


Dunaj v Komárne stúpa zatiaľ pomaly

Dunaj v Komárne zatiaľ stúpa, vodohospodári sa pripravujú na zvládnutie storočnej vody.

Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Správy vnútorných vôd Komárno Slovenského vodohospodárskeho podniku Juraj Fekete, naďalej utesňujú miesta prítokov na betónovom protipovodňovom múre. „Máme staršie železné hradidlá, ktoré dávame do otvorov, treba ich dotesňovať ešte vrecami s pieskom. Predpokladáme, že do štvrtkového rána Dunaj v Komárne dosiahne tretí stupeň povodňovej aktivity,“ povedal.

V Štúrove v stredu začnú vodohospodári osádzať hliníkové mobilné hradenia do otvorov protipovodňového múru. Postupne ich budú navyšovať tak, aby postačili na storočnú vodu.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obrazom: Pozrite si nočný rozvodnený Dunaj (5. 6. 2013)
 Mimoriadna situácia trvá, časť Petržalky možno evakuujú (5. 6. 2013)
 Obrazom: Dunaj sa v Bratislave šplhá k desiatim metrom (5. 6. 2013)
 Video: Veľká voda v Bratislave láka množstvo zvedavcov (5. 6. 2013)
 Dunaj stúpa, obyvateľov domova v Komárne evakuovali (5. 6. 2013)
 Bratislava: Platí mimoriadna situácia, Dunaj odrezáva Devín od mesta (4. 6. 2013)
 Obrazom: Dunaj v Bratislave dosiahol tretí povodňový stupeň (4. 6. 2013)
 Obrazom: Celé Tyršovo nábrežie v Bratislave je pod vodou (4. 6. 2013)
 Polícia žiada ľudí, nech sú pripravení na evakuáciu (4. 6. 2013)



nasledujúci článok >>
Traja investori pýtajú za tisícku miest miliónové úľavy
<< predchádzajúci článok
Dáždniky neodložíme ani v stredu, výstrahy trvajú