Druhý prelet sondy MESSENGER okolo Merkúra je úspechom
V poradí druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER (skratka z MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging - Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) je podľa ...
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - V poradí druhý prelet americkej vesmírnej sondy MESSENGER (skratka z MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging - Povrch Merkúra, vesmírne prostredie, geochémia a meranie) je podľa odborníkov úspechom. Po úspešnom priblížení 6. októbra totiž odhalila ďalších asi 30 percent z najmenšej planéty Slnečnej sústavy. MESSENGER-u sa podarilo preletieť v ekvatoriálnom pásme (oblasť rovníka) planéty vo výške 201 kilometrov. "Ak zhrnieme všetky údaje a informácie získané MESSENGER-om a jeho predchodcom Marinerom 10 (uskutočnil tri prelety v rokoch 1974 až 1975), môžeme v súčasnosti oznámiť, že poznáme už 95 percent povrchu planéty. Oblasť, ktorú sme zmapovali je rozlohou väčšia než suchozemský povrch Južnej Ameriky," uviedol dekan Fakulty terestriálneho magnetizmu z Carnegie Institution vo Washingtone Sean Solomon.
Pri rýchlosti vyše 23 818 kilometrov za hodinu urobila sonda okolo 1200 záberov, povrch mapovala aj pomocou laseru. Získané informácie pomôžu vedcom dozvedieť sa viac o záhadnom magnetickom poli planéty. Podľa vedca Briana Andersona z katedry aplikovanej fyziky v rámci Univerzity Johna Hopkinsa, získala sonda, na rozdiel od jej predchodcov, zábery západnej hemisféry planéty. "Súčasná misia nám umožnila náhľad na západnú hemisféru Merkúru. V podstate sme zistili, že magnetické pole je v danej oblasti symetrické," uviedol Anderson. Vedci a pozorovatelia dúfajú, že MESSENGER poskytne aj odpovede na fyzikálne procesy v atmosfére. Ide najmä o nabité častice, ktoré sa nachádzajú v okolí dynamického magnetického poľa planéty. Veľký vplyv na tento jav má hlavne vzdialenosť od Slnka. Najväčšia hviezda našej galaxie totiž pôsobí na planétu obrovskou gravitáciou a prispieva k obrovskej radiácii prostredia. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odštartoval misiu sondy MESSENGER v roku 2004.
SITA/AFP