Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Druhý dych pre tých, čo ho strácajú



Rakovina pľúc je celosvetovo najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien. Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2 500 nových prípadov. November je ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) - Rakovina pľúc je celosvetovo najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien. Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2 500 nových prípadov. November je mesiac povedomia o rakovine pľúc, ochorenia, ktoré zasahuje ten najcennejší dar života – schopnosť nadýchnuť sa.


Bez jedla človek vydrží mesiac, bez vody tri dni, ale bez dychu a životodarného kyslíka niekoľko málo minút. Plocha pľúc dospelého človeka má veľkosť asi ako päť futbalových ihrísk a každú minútu predýchame 6-8 litrov vzduchu.

Nádory pľúc patria medzi najrozšírenejšie a najzhubnejšie onkologické ochorenia. Ich zákernosť je najmä v tom, že v počiatočných štádiách (až štvrtina prípadov) sa nijako neprejavujú a pri neskorších štádiách je nevyhnutné podstúpiť náročnú chirurgickú a onkologickú liečbu. V pľúcach totiž nie sú nervy, ktoré by viedli bolesť, aj preto príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi či vykašliavanie krvi prichádzajú aj v štádiu, keď už karcinóm prerastá do okolia. Väčšina slovenských pacientov s rakovinou pľúc, je, bohužiaľ, diagnostikovaná v pokročilých štádiách.

Nie vždy je však na vine len samotný pacient, ktorý do ambulancie prichádza neskoro. "Rada by som upriamila pozornosť aj na dlhé určovanie správnej diagnózy a čakanie na liečbu. Máme pacientov, ktorým lekári aj osem mesiacov nevedeli diagnostikovať rakovinu pľúc a chodili od jedného odborníka ku druhému, až sa ochorenie dostalo do štádia metastáz," hovorí Ing. Anna Valachová, zakladateľka a správkyňa Nadácie na pomoc onkologickým pacientom. "Chýba aj počítačové prepojenie medzi jednotlivými odborníkmi. Onkopacient v paliatívnej starostlivosti čaká dlhý čas na invalidný vozík, a to ani nehovorím o polohovateľnej posteli. To sú problémy, ktoré nás reálne trápia," dodáva.

Popri vývoji liekov proti rakovine by mala byť v popredí aj kvalita života pacienta počas liečby. V súčasnosti je štandardom aj tabletová forma liečby rakoviny pľúc, čo znižuje počet hospitalizácií, infúzií, častých návštev nemocníc a v konečnom dôsledku to zlepšuje psychický stav pacienta. Okrem chirurgickej liečby, rádio- a chemoterapie existuje aj cielená biologická liečba tejto diagnózy, tá sa však používa v pokročilých štádiách rakoviny.

Najčastejším typom pľúcnej rakoviny je tzv. nemalobunkový karcinóm pľúc, ktorý tvorí až 85 % prípadov. Najzhubnejší typ rakoviny pľúc je malobunkový, ktorý tvorí 15-25 % všetkých pľúcnych nádorov, agresívne rastie a rýchlo metastázuje.

,,Karcinóm pľúc môže postihnúť muža aj ženu, fajčiara aj nefajčiara," tvrdí doc. MUDr. Peter Beržinec, CSc., z Onkologického oddenia Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre. Upozorňuje tak na cieľ tohtoročnej kampane – rakovinu pľúc môže dostať naozaj ktokoľvek. ,,Hoci postihuje častejšie mužov, počet žien s rakovinou pľúc stúpa. Navyše pribúdajú pacienti nižších vekových skupín. A hoci nie všetci, ale väčšina tých, ktorí ochoreli na túto diagnózu, bolo v kontakte s tabakom." Najúčinnejšou prevenciou je teda stále klasické: Nefajčiť aktívne ani pasívne.

S cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na túto diagnózu, najmä v súvislosti s prevenciou a včasným odhalením príznakov, sa Slovensko a občianske združenie Druhý dych pripája ku každoročnej celosvetovej iniciatíve pod vedením organizácie Lung Cancer Europe ,,Nesúď, ale buď opatrný" (Dont judge, take care).

V obchodných centrách v časoch od 9:00 hod. do 18:00 hod. v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Nitre bude umiestnená nafukovacia maketa pľúc a záujemcovia dostanú brožúrku s témou pľúcnych ochorení a letáčiky združenia Druhý dych. Takisto si môžu dať bezplatne odmerať vitálnu kapacitu pľúc (množstvo vzduchu, ktoré vydýchneme pri maximálnom výdychu po maximálnom nádychu, u žien je to asi 3,5 litra, u mužov aj 5 litrov, závisí od telesnej výšky, hmotnosti, tvaru a rozmerov hrudníka, trénovanosti).

Termíny tour:

BRATISLAVA - OC Eurovea - 10. - 12.11.2015
BANSKÁ BYSTRICA - OC Európa - 15.11.2015
PREŠOV - OC Max - 19.-20.11.2015
NITRA - OC Centro Nitra - 23.-25.11.2015

,,Rakovina pľúc zmení človeku život, my však nechceme, aby v tom pacienti ostali sami. Naším cieľom je pomáhať v boji s ochorením nielen im, ale aj ich najbližším, pretože ochorenie postihne celú rodinu, priateľov aj blízkych," hovorí prezidentka OZ Druhý dych Denisa Selická.

Pre sympatizantov združenia, ktoré funguje už siedmy rok a pre všetkých, ktorí sa o tejto diagnóze chcú a potrebujú dozvedieť viac, je k dispozícii aj internetová stránka www.druhydych.eu. Počas pracovných dní v čase od 11.00 do 14.00 hod. funguje aj bezplatná infolinka na čísle 0800 800 703, na ktorej sú k dispozícii pneumológovia.



Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Produkcia ropy v členských štátoch OPEC v októbri klesla
<< predchádzajúci článok
Obnova Auparku Bratislava v štýle Urban Chic dokončená