Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2013

Dovolenkovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie



Dovolenkovanie v Chorvátsku bude od 1. júla jednoduchšie, keďže krajina vstupuje do Európskej únie. Colníci už nebudú cestujúcich na hraniciach kontrolovať, čo by malo znamenať ...



Zdieľať
chorvatsko dovolenka lod BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Dovolenkovanie v Chorvátsku bude od 1. júla jednoduchšie, keďže krajina vstupuje do Európskej únie.


Colníci už nebudú cestujúcich na hraniciach kontrolovať, čo by malo znamenať plynulejšiu premávku.

Obmedzenia pri preprave alkoholu a tabakových výrobkov ale ostávajú v platnosti, informovala v utorok hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Každá členská krajina EÚ má nastavené svoje pravidlá v oblasti spotrebných daní, ktoré treba rešpektovať.

Cez chorvátske hranice je možné previezť pre osobnú spotrebu 200 cigariet, 100 cigarillos, 50 cigár alebo 250 gramov tabaku. Okrem toho turisti si môžu priviezť jeden liter destilátu alebo liehoviny, dva litre likéru alebo dezertného alebo šumivého vína a taktiež dva litre stolového vína.


Colníci už nevezmú potraviny

Vstupom Chorvátska do EÚ sa dovolenkári nemusia obávať, že by im na hraniciach mohli colníci vziať potraviny či iný tovar živočíšneho pôvodu neobchodného charakteru.

Od 1. júla sa končia obmedzenia, ale ľudia si môžu doviezť výrobky len pre svoju osobnú spotrebu.

Doteraz si mohli cestujúci do Chorvátska z členskej krajiny EÚ doviezť do 10 kg mäsa a mlieka, mliečnych a mäsových výrobkov, do 20 kg rýb alebo rybacích výrobkov, do 10 kg ostatných výrobkov ako sú med, živé ustrice, živé slávky, slimáky a iné, ako aj 125 g výrobkov z chránených druhov, ako napríklad kaviár, na osobu.

Keďže colníci už nebudú na hraniciach kontrolovať cestujúcich, premávka by mala byť plynulejšia. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania však zostávajú. Môžu byť zamerané napríklad proti pašovaniu ohrozených druhov voľne žijúcich rastlín a živočíchov v rámci medzinárodného dohovoru CITES. "Členstvo v únii nič nemení na skutočnosti, že korytnačky, morské koníky či niektoré druhy orchideí musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí," dodala Macíková.


Zviera musí mať pas

Dovolenkári, ktorí sa chystajú do Chorvátska aj so svojimi domácimi miláčikmi, by mali vedieť, že každý musí mať pas spoločenského zvieraťa.

V ňom musí byť uvedené, že zviera je klinicky zdravé, očkované proti besnote a nepochádza z oblasti s výskytom besnoty. Potvrdenie od veterinárneho lekára nemôže byť staré viac ako tri dni.

Pre Slovákov, ktorí majú lode v chorvátskych prístavoch, je dôležité, či boli vyrobené v štátoch EÚ. Ak doteraz kotvili v tejto krajine, mali štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní. Po 1. júli by však mali byť prepustené do voľného obehu, pretože sa stanú tovarom únie.

V prípade, že clo zaplatil majiteľ v krajine pôvodu, nebudú chorvátske úrady znovu vyžadovať platenie cla. Najvyššia colná sadzba je 2,7 percent v závislosti od typu plavidla. Majiteľ lode staršej ako osem rokov nebude musieť platiť dovozné clo ani DPH. Musí však predložiť dôkaz o jeho prvom uvedení do prevádzky. Plavidlá vyrobené či dovezené zo štátov mimo EÚ budú mať naďalej štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní v inej krajine, dodala Macíková.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Platforma odvolanie ministra Glváča podpismi nepodporila
<< predchádzajúci článok
Slovenskému Transpetrolu zablokovali v Česku finančné zdroje