Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júna 2014

Dovolenkári dajte si pozor, aké suveníry prinesiete domov



Finančná správa upozorňuje, aby si ľudia dali pozor na to, aké suveníry si privezú z dovoleniek. "Obchod s ohrozenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne ...



Zdieľať
dovolenka leto more BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) - Finančná správa upozorňuje, aby si ľudia dali pozor na to, aké suveníry si privezú z dovoleniek.


"Obchod s ohrozenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný. Môže sa teda stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete," povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Ako dodala, naši colníci v minulom roku zadržali osem zakázaných suvenírov. "Išlo o sedem koralov a mušlí a jedno vypreparované mláďa krokodíla olivového," doplnila.

Riešili dovoz nosorožích rohov

Colníci evidujú čoraz menej prípadov takýchto privezených suvenírov. Napríklad v lete pred dvoma rokmi riešili dovoz ôsmich nosorožích rohov, keď si štyria českí dovozcovia ako fyzické osoby dali poslať cez naše letisko tzv. poľovnícke trofeje.

Cena nosorožieho roku sa na trhu pohybuje od 50-tisíc do 60-tisíc amerických dolárov za kilogram, pričom priemerná hmotnosť rohov dospelého jedinca je približne šesť kilogramov. Rohy nosorožcov v tomto prípade prepadli v prospech štátu.

Za posledné štyri roky si nielen z dovolenky, ale aj cez kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov. Bola to napríklad užovka rybožravá v sklenej fľaši s alkoholom z Thajska, ďalej preparovaná hlava krokodíla z USA, lebka netopiera druhu kaloň z Indonézie či značková dámska kabelka s časťami z kože hada dovezená z USA.

Zhabali aj vzácne kožušiny z medveďa

Slovenskí colníci evidujú aj tri prípady dovozu vzácnej kožušiny medveďa, a to z roku 2007, 2008 a 2010. Naposledy v Bratislave zaistili spracovanú kožu medveďa hnedého. Zásielka prišla z Ruska a určená bola človeku z Banskej Bystrice.

"Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2 600 eur," priblížila prípad Macíková.

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33-tisícmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý bol podpísaný v roku 1973 vo Washingtone a je známy pod skratkou CITES.

Overte si, či nepodlieha pod ochranu CITES

Medzi takéto ohrozené druhy patria napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey. Veľkú úlohu zohrávajú v nelegálnom obchode aj výrobky z ohrozených živočíchov, ako sú sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem či výrobky z tradičnej čínskej medicíny, ktoré môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín.

Existujú však aj suveníry pochádzajúce z druhov zaradených v dohovore CITES, ktoré si ľudia môžu doviezť pre osobnú spotrebu.

"Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade vám môže byť uložená sankcia – pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky," upozornila hovorkyňa finančnej správy Macíková.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Matovič je podľa Hrnčiara v konflikte záujmov, výbor to zatiaľ nerieši
<< predchádzajúci článok
V kauze vrážd v Moste sa začína konať voči Karolovi M. ako ušlému