Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. apríla 2010

Dôvera v priemysle opäť klesla



"Dôvera v priemysle sa v apríli zhoršila. Po dvoch mesiacoch rastu totiž indikátor dôvery v priemysle podľa Štatistického úradu SR vo štvrtom mesiaci tohto roka ...



Zdieľať
priemysel Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - "Dôvera v priemysle sa v apríli zhoršila. Po dvoch mesiacoch rastu totiž indikátor dôvery v priemysle podľa Štatistického úradu SR vo štvrtom mesiaci tohto roka klesol oproti marcu o 4,4 bodu na záporných 0,7 bodu. Negatívny vývoj ovplyvnil hlavne pokles dopytu po priemyselných výrobkoch a očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace," konštatuje Štatistický úrad SR.

Trend priemyselnej produkcie mal oproti predchádzajúcemu mesiacu rastúcu tendenciu, saldo sa zvýšilo o 5 bodov na 20 bodov. Jeho hodnota sa dostala 3 body nad úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj priaznivo ovplyvnili takmer všetky odvetvia, okrem výrobcov elektriny, plynu a vody, najmä výrobcovia výrobkov z gumy a plastov, kovov a kovových výrobkov a strojov a zariadení.

Konjunkturálne saldo celkového dopytu oproti marcu pokleslo, keď sa znížilo o 11 na 27 bodov. Vyše dve tretiny respondentov, 69 %, sa však prikláňa k názoru, že dopyt je dostatočný. Negatívny vývoj bol hlavne vo výrobe elektrických a optických zariadení, strojov a zariadení a v spracovaní dreva. Vývoj celkového dopytu pozitívne nehodnotia respondenti v žiadnom odvetví.

Saldo zahraničného dopytu pokleslo oproti predchádzajúcemu mesiacu ešte výraznejšie, a to o 21 na záporných 25 bodov. Znížený dopyt očakávajú respondenti najmä vo výrobe elektrických a optických zariadení, výrobe inde neklasifikovanej a vo výrobe potravín. Až 70 % exportérov pokladá však dopyt za dostatočný. Zlepšenie zahraničného dopytu neočakávajú v žiadnom odvetví.

Saldo zásob hotových výrobkov v apríli pokleslo o 7 bodov na mínus 4 body. Zásoby výrobkov sa znížili najmä v chemickom priemysle, vo výrobe elektriny, plynu a vody a vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Naopak zásoby rástli najviac v ťažobnom priemysle a spracovateľom dreva. Väčšina respondentov, až 83 %, považuje zásoby za primerané.

Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace pokleslo oproti marcu o 9 na 21 bodov. Zníženie produkcie predpokladajú len vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe elektrických a optických zariadení a vo výrobe elektriny, plynu a vody a podľa regiónov len v Nitrianskom kraji. Naopak, rast produkcie očakávajú vo výrobe dopravných prostriedkov, výrobe kovov a kovových výrobkov a výrobe strojov a zariadení.

V najbližšom trojmesačnom období sa očakáva rast cien priemyselných výrobkov, keď saldo vzrástlo o 8 bodov na 12 bodov. Rast sa očakáva hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe kovov a kovových výrobkov a v chemickom priemysle. Mierny pokles cien predpokladajú najmä vo výrobe elektriny, plynu a vody a vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov.

V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú rast zamestnanosti, saldo sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o 5 bodov. So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú hlavne vo výrobe obuvi, výrobe strojov a zariadení a výrobe dopravných prostriedkov a podľa regiónov hlavne v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Znižovanie zamestnanosti predpokladajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe textilu a odevov a spracovaní dreva.

Pri hodnotení faktorov obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie 36 % respondentov uviedlo nedostatočný dopyt po svojich výrobkoch, 30 % neuviedlo žiadne bariéry, ktoré by obmedzovali rast ich produkcie a 23 % uviedlo iné bariéry, z ktorých najvýznamnejšie boli dôsledky ekonomickej krízy, finančné obmedzenia odberateľov, optimalizácia výroby a podobne. Súčasnú produkčnú kapacitu považuje 66 % podnikov za dostatočnú.

Na základe objednávok majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na 6 mesiacov. V nasledujúcich troch mesiacoch sa očakáva rast dopytu najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a kovov a kovových výrobkov. Aj vďaka tomu sa dostala hodnota salda na úroveň dlhodobého priemeru, kde bola naposledy v júli 2008.

Zmeny vo vývoji exportu nepredpokladá 64 % respondentov, ale rast exportu signalizujú hlavne producenti vo výrobe elektriny, plynu a vody, kovov a kovových výrobkov a ostatných nekovových minerálnych výrobkov. Priemyselné firmy využívali výrobné kapacity v priemere na 73%.

Podľa výsledkov prieskumu sa pozícia podnikov v domácom konkurenčnom prostredí zlepšila. Priaznivo sa vyvíjala konkurenčná pozícia aj na zahraničných trhoch v rámci Európskej únie a zlepšil sa aj vplyv našich producentov na trhoch mimo Európskej únie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokurátori začali vyšetrovať bitku v parlamente
<< predchádzajúci článok
Toyota dobrovoľne sťahuje 50 tis. áut