Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2015

Dôvera nemeckých spotrebiteľov v ekonomiku klesá



Dôvera nemeckých spotrebiteľov v najväčšiu ekonomiku eurozóny klesá, už druhý mesiac v rade. Dôvodom sú obavy o ďalší vývoj globálnej ekonomiky a utečenecká kríza. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Norimberg 24. septembra (TASR) - Dôvera nemeckých spotrebiteľov v najväčšiu ekonomiku eurozóny klesá, už druhý mesiac v rade. Dôvodom sú obavy o ďalší vývoj globálnej ekonomiky a utečenecká kríza. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews s odvolaním sa na prognózu spotrebiteľskej dôvery na október, ktorú vypracoval inštitút pre prieskum trhu GfK.


Podľa predbežného odhadu indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK na október 2015, ktorý predpovedá o mesiac dopredu náladu nemeckých domácností, klesol na 9,6 bodu zo septembrových 9,8 bodu. Hodnota indexu tak dosiahla najnižšiu úroveň od februára a zaostala za odhadmi analytikov, ktorí počítali s jej znížením na 9,8 bodu.

Obavy nemeckých domácností o ďalší vývoj ekonomiky výrazne vzrástli, o čom svedčí prudký pokles čiastkového indexu očakávaní, a to o 10,2 bodu na 6,4 bodu, čo je jeho najnižšia hodnota od novembra 2014.

Analytik GfK Rolf Bürkl sa domnieva, že vývoj októbrového indexu nemá nič spoločné so situáciou v nemeckej ekonomike, keďže úroveň zamestnanosti, príjmy aj inflácia sú pre spotrebiteľov priaznivé.

Ale slabšie vyhliadky globálnej ekonomiky a obavy zo spomaľovania pracovného trhu v Nemecku jeho obyvateľov čoraz viac znepokojujú. Svedčí o tom pokles čiastkového indexu očakávaní budúcich príjmov o 5,8 bodu na 47,7 bodu. Aj index, ktorý odráža ochotu domácností utrácať, sa znížil, už štvrtý mesiac po sebe, a to o 1,6 bodu na 50,4 bodu.

Bürkl v tejto súvislosti poukázal na vplyv utečeneckej krízy na náladu nemeckých domácností. Nemecko totiž očakáva len tento rok príchod zhruba 800.000 migrantov. Stúpajúci prílev migrantov tak podľa Bürkl v nasledujúcich mesiacoch negatívne ovplyvní náladu domácností a zvýši tlak na pracovný trh. To, či tento trend bude dlhodobý, však závisí od politikov a ich prístupe k utečeneckej kríze.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Horskí záchranári majú za sebou dve náročné akcie, pomáhali horolezcom
<< predchádzajúci článok
Šefčovič ocenil, že automobilka Hyundai je ústretová