Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. novembra 2014

Doteraz sa pri dôchodkoch naprávali chyby po pravicovej vláde



FOTO TASR/Ján Siman



Zdieľať
FOTO TASR/Ján Siman Foto: TASR
Bratislava 4. novembra (TASR) – Sociálno-demokratická vláda na Slovensku významne zastabilizovala celý dôchodkový systém vrátane druhého piliera a udržala tak garanciu vyplácania dôchodkov do budúcnosti.


Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška v reakcii na dnešnú výzvu časti opozície, aby strana Smer-SD podporila v parlamente ústavnú ochranu dôchodkov.

Rezort práce tvrdí, že doteraz musel naprávať chyby z pôsobenia pravicovej vlády. "Po dvojročnom naprávaní chýb, ktoré boli vykonané v dôchodkovom systéme za čias bývalého ministra Kaníka, práve táto vláda nedávno priniesla s novým "anuitným" zákonom prvýkrát aj reálnu šancu na výplatu dôchodkov z druhého piliera," zdôraznil Stuška.

Vláda Mikuláša Dzurindu podľa neho zavádzala ľudí pri vzniku druhého piliera, neúmerne zaťažila verejné financie, avšak nezabezpečila legislatívu, ktorá by bola vyvážením vzťahu prvého a druhého piliera, starších a mladších dôchodcov a zároveň motivujúcou pre dôchodkové správcovské spoločnosti v kľúčovej oblasti zhodnocovania úspor.

"Až vláda Roberta Fica sa správa k dôchodkovému systému zodpovedne, poslednými reformami napravila deformácie v prvom, druhom aj treťom pilieri a nedávno presadila funkčný a odborný zákon o vyplácaní dôchodkov z druhého piliera," konštatoval Stuška. Pripomenul, že ministerstvo v súčasnosti pracuje na zavedení takzvaného minimálneho dôchodku pre všetkých, ktorí si odpracovali potrebný počet rokov.

Opozičné strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a OĽaNO dnes apelovali na vládnu stranu Smer-SD, aby splnila svoje sľuby a podporila ústavnú ochranu dôchodkového systému. Zmena ústavy má zaručiť, že dôchodkové sporenie v druhom pilieri bude nezrušiteľné. Opozícia upozornila na radikálne zníženie výšky príspevkov na dôchodkové účty občanov o 55 % v roku 2012, čím vláda podľa nej ohrozila úroveň budúcich dôchodkov.

Proti iniciatíve svojich kolegov je opozičná strana Most-Híd, ktorá je presvedčená, že takáto "kvázi" ochrana vyvolá úplne opačný efekt. "Tento krok namiesto ochrany dôchodkov zapríčiní, že sa v ústave zakonzervuje stav, ktorý je v neprospech občanov," argumentuje. Strana presadzuje návrat príspevkových sadzieb na pôvodných 9 % a zásadne nesúhlasí so spôsobom výplaty peňazí z druhého piliera.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Všetko pre vaše (ne)dokonalé Vianoce
<< predchádzajúci článok
Španielsky Ústavný súd pozastavil konanie o nezávislosti Katalánska