Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2010

DOSTÁL:Vývoz výbušniny podľa polície nebol trestný



Vývoz výbušniny do Írska nebol trestným činom, podľa podpredsedu Občianskej konzervatívnej strany Ondreja Dostála to vyplýva zo stanoviska polície. ...



Zdieľať
dostal Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Vývoz výbušniny do Írska nebol trestným činom, podľa podpredsedu Občianskej konzervatívnej strany Ondreja Dostála to vyplýva zo stanoviska polície. Policajná inšpekcia informovala Dostála, že odmietla trestné oznámenie, ktoré podal v súvislosti s policajnou akciou na popradskom letisku. Pri akcii bola 2. januára do Írska v batožine nič netušiaceho cestujúceho vyvezená výbušnina. "Proti uzneseniu som v zákonnej lehote podal sťažnosť," informoval agentúru SITA Dostál.

Dostál podal 6. januára pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov trestné oznámenie, v ktorom žiada prešetriť neúspešnú akciu Poprad-Dublin. Trestné oznámenie 8. januára doručil na Generálnu prokuratúru SR. V doplnení pôvodného trestného oznámenia žiadal, aby bolo prešetrené aj to, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. V pôvodnom oznámení to nežiadal.

Ako dnes informoval Dostál, "prípadom sa zaoberala Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Inšpekcia na základe kontroly konštatovala viaceré nedostatky, ktorých sa npráp. Ondrej Haničák pri policajnej akcii 2. januára na popradskom letisku dopustil tým, že vložil vzorku trhaviny za popruh batožiny jedného z cestujúcich a nezabezpečil, aby vzorka výbušniny nebola vyvezená do Írska, ako aj tým, že túto udalosť neoznámil nadriadeným. Podľa vyšetrovateľa tým prišlo z jeho strany k porušeniu viacerých ustanovení zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície." Haničákovi za to znížili hodnosť o jeden stupeň na jeden rok. "Podľa policajnej inšpekcie však týmto konaním nebola naplnená skutková podstata trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a všeobecného ohrozenia," konštatoval ďalej Dostál.

Podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa vyšetrovateľ podľa Dostála odmietol "najmä z dôvodu, že naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu vyžaduje úmyselné konanie zo strany páchateľa, ktoré sa nepreukázalo. Podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia odmietol na základe odborného stanoviska, podľa ktorého za podmienok, ktoré boli v tom čase na letisku a v lietadle, nehrozilo pasažierom a posádke lietadla žiadne nebezpečenstvo". Závery expertízy však, ako tvrdí Dostál, "nekorešpondujú s vyjadreniami írskeho armádneho experta na výbušniny Toma Clonena pre denník Irish Times, podľa ktorých je použitá výbušnina úplne stabilná iba pri teplotách - 5 až + 30 stupňov Celzia. Vyšetrovateľ hrozbu výbuchu posudzoval iba vzhľadom na bežné prevádzkové podmienky v lietadle. Vôbec nezobral do úvahy možné dôsledky prítomnosti nezaistenej výbušniny na palube lietadla v prípade mimoriadnej situácie alebo inej odchýlky od normálnych podmienok, ktorá teoreticky mohla nastať. Rovnako neposudzoval, či nedošlo k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa už tým, že výcvik policajných psov prebieha tak, že sa do batožiny, respektíve za popruhy batožiny cestujúcich vkladajú vzorky výbušnín".

Ako ďalej informoval Dostál, "v trestnom oznámení som žiadal aj o prešetrenie skutočností, ktoré nasvedčujú, že mohlo prísť k spáchaniu ďalších trestných činov" - marenia úlohy verejným činiteľom, porušovania predpisov o nakladaní s kontrolovaným tovarom a technológiami, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. "Podozrením zo spáchania uvedených trestných činov sa vyšetrovateľ nezaoberal a vôbec sa k nim nevyjadril."

Incident s výbušninou sa stal 2. januára počas výcviku policajného psa na letisku Poprad-Tatry. Pes mal hľadať vzorky medzi batožinou pasažierov. Štyridsaťdeväťročný slovenský elektromechanik, ktorý pracuje v Írsku, sa vrátil z dovolenky do Dublinu aj s 95 gramami trhaviny RDX medzi popruhmi jeho batožiny, keď ju tam policajt zabudol. Výbušnina spôsobila v Írsku poplach. Slováka zadržali írski policajti, neskôr ho prepustili. Muž dostal odškodné, jeho výška nebola zverejnená. Psovoda potrestali degradovaním. Minister Kaliňák pre túto kauzu čelil neúspešnému pokusu opozície o jeho odvolanie. Tibor Mako, ktorý v čase škandálu s cvičnou policajnou výbušninou bol riaditeľom Úradu hraničnej a cudzineckej polície, po škandále na funkciu abdikoval. Mako podľa medializovaných informácií dostal miesto u pravej ruky ministra vnútra – štátneho tajomníka Jozefa Bučeka. Ten je rovnako ako Kaliňák členom Smeru-SD. Tibor Mako sa vrátil na svoju pozíciu staršieho referenta špecialistu sekretariátu štátneho tajomníka, venoval sa Záchrannému integrovanému systému, teda tiesňovej linke 112. Mako bude od 1. júla novým slovenským policajným pridelencom v Maďarsku. Podľa hovorcu ministerstva vnútra SR Erika Tomáša, Mako odchádza do Budapešti v rámci riadnej výmeny.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NOWOTNY: Splatenie ročných úverov bude hladké
<< predchádzajúci článok
Izrael chcel pozvať diplomaciu EÚ do Pásma Gazy