Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2020

Dopravná zdravotná služba žiada zmenu financovania, inak pre koronavírus skolabuje



Dopravná zdravotná služba žiada od rezortu zdravotníctva zmeniť svoje financovanie, inak pre koronavírus skolabuje.



Zdieľať
Dopravná zdravotná služba žiada zmenu financovania, inak pre koronavírus skolabuje

V tlačovej správe to uviedli Asociácia dopravnej zdravotnej služby (ADZS) a Združenie dopravných a záchranných služieb (ZDAZS) SR.

Platbu za vykonané kilometre je podľa nich potrebné nahradiť paušálnymi mesačnými platbami. Ambulancie pre epidémiu prišli o takmer 70 percent svojich výkonov, vo zvýšenej miere však pritom musia investovať do ochranných pracovných pomôcok.

Pomáhajú totiž pri prevoze pacientov s ochorením COVID-19 do domácej karantény. Tieto pomôcky si však musia jednotliví poskytovatelia kupovať na vlastné náklady.

Žiadajú progresívny rozpočet

Dopravná zdravotná služba je zároveň súčasťou hospodárskej mobilizácie, a teda musí byť pre súčasnú situáciu v neustálej pohotovosti.

„Ministerstvo zdravotníctva sme požiadali, aby začalo financovať ambulancie dopravnej zdravotnej služby formou progresívneho rozpočtu, teda paušálnych mesačných platieb vo výške zmluvného mesačného objemu zazmluvneného medzi zdravotnými poisťovňami a jednotlivými poskytovateľmi dopravnej zdravotnej služby. V momentálnej situácii to vnímame ako nevyhnutnosť na to, aby sme dokázali ďalej fungovať,“ uviedol podpredseda ADZS Ernest Caban.

Ako Caban uviedol, poskytovatelia dopravnej zdravotnej služby v súčasnosti zabezpečujú zo svojej pôvodnej činnosti väčšinou už iba dopravu pacientov odkázaných na dialyzačnú liečbu.

Pravidelní pacienti im pre koronavírus odpadli

V rámci opatrení na predchádzanie šírenia koronavírusu sa má však každý pacient prepravovať osobitne.

„Čo nám spôsobuje značné ekonomické škody. Priemerne totiž jedna ambulancia vozí štyroch pacientov. Ostatné výkony dopravnej zdravotnej služby vzhľadom na aktuálne obmedzenia rapídne klesli, a to až na úroveň 30 percent,“ dodal. Aj napriek poklesu objemu výkonov ADZS a ZDAZS udržiava počty zamestnancov na rovnakej úrovni.

ADZS a ZDAZS na území Slovenska prevádzkujú 650 ambulancií dopravnej zdravotnej služby. Tie zabezpečujú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami, prepravu dialyzovaných pacientov v rámci dialyzačného programu a pacientov prepustených z nemocničných zariadení. Ich financovanie je momentálne nastavené ako platba za vykonané kilometre, teda bez pevnej mesačnej úhrady.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ochranné prostriedky prednostne dostanú zdravotníci najviac ohrození kontaktom s nakazenými
<< predchádzajúci článok
Španielska vicepremiérka Carmen Calvo sa nakazila koronavírusom, lieči sa v nemocnici