Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. novembra 2013

Doplnková ochrana pre cudzincov by sa mohla predĺžiť na dva roky



Doplnková ochrana pre cudzincov by sa mohla predĺžiť z jedného na dva roky. Navrhuje to Ministerstvo vnútra SR v novele zákona o azyle, ktorú dnes schválili poslanci na rokovaní Ústavnoprávneho výboru ...



Zdieľať
Bratislava 20. novembra (TASR) - Doplnková ochrana pre cudzincov by sa mohla predĺžiť z jedného na dva roky. Navrhuje to Ministerstvo vnútra SR v novele zákona o azyle, ktorú dnes schválili poslanci na rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR. Doplnková ochrana sa poskytuje vtedy, ak cudzinec nedostal azyl, ale je možné, že by bol v prípade návratu do krajiny pôvodu vystavený hrozbe trestu smrti, mučenia alebo by bol jeho život ohrozený vojnou.


Právna norma tiež počíta s tým, že by sa od 1. januára 2014 rozšíril okruh miest, kde môže cudzinec podať žiadosť o udelenie azylu. Ide o policajné útvary s pôsobnosťou na vonkajšej hranici Slovenska. V navrhovanej novele zákona sa zároveň spresňuje, kedy sa začína konanie o udelenie azylu v prípade, ak sa na území Slovenska narodí dieťa žiadateľke o azyl, azylantke alebo cudzinke, ktorej sa poskytla doplnková ochrana.

Tiež sa nanovo upravuje možnosť použitia inštitútu vnútroštátnej ochrany, dopĺňajú sa ďalšie podmienky, ktoré majú byť splnené pri poskytovaní ochrany pred prenasledovaním alebo vážnym bezprávím, rozširuje okruh osôb, ktorým sa na účel zlúčenia rodiny udelí azyl alebo poskytne doplnková ochrana a ustanovuje sa konanie o odovzdaní do iného štátu, ak ide o cudzinca, ktorý má na území SR neoprávnený pobyt.

Zmenami v zákone o pobyte cudzincov by sa do praxe mohol zaviesť efektívnejší proces vybavovania žiadostí štátnych príslušníkov tretích krajín o vydanie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie, a to tak, že by ich mohli vybaviť na jednom mieste. Rezort vnútra navrhuje, aby štátny príslušník tretej krajiny, ktorý sa chce zamestnať na Slovensku alebo má záujem o vydanie modrej karty, mohol požiadať o vydanie jednotného povolenia na pobyt na policajnom útvare, ktorý by bol povinný prijať aj neúplnú žiadosť. Jednotné povolenie na pobyt oprávňuje štátneho príslušníka zdržiavať sa na Slovensku pre zamestnanie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vojenské cvičenie Cobra 2013 preveruje spoluprácu 12 krajín
<< predchádzajúci článok
Malála Júsufzajová si prevzala Sacharovou cenu za slobodu myslenia