Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. februára 2010

Domácnosti zatiaľ budú bez inteligentných meračov



Väčšina domácností na Slovensku zostane zatiaľ bez takzvaných inteligentných meračov elektrickej energie. Viaceré distribučné spoločnosti totiž ...



Zdieľať
Foto: Ilustračné foto SITA//Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) - Väčšina domácností na Slovensku zostane zatiaľ bez takzvaných inteligentných meračov elektrickej energie. Viaceré distribučné spoločnosti totiž zatiaľ neplánujú vo väčšom množstve montovať v domácnostiach inteligentné elektromery. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s. (VSE) Andrea Danihelová, výmena klasických elektrometrov za inteligentné merače v domácnostiach by mohla mať negatívny vplyv na cenu elektrickej energie.


"Východoslovenská distribučná v súčasnosti pracuje na analýze. Prvé výsledky jasne naznačujú, že plošné nasadenie inteligentných meračov je u odberateľov elektriny v domácnostiach nanajvýš nehospodárne a teda je v neprospech zákazníka. Východoslovenská distribučná preto neplánuje s plošným zavedením inteligentných elektromerov pre všetkých zákazníkov," uviedla Danihelová. Náklady na inteligentný elektromer sa pohybujú na úrovni 200 eur na jeden merač. "Takéto merače sú teda asi päťkrát drahšie ako bežné merače elektriny. Investičné náklady na jeden merač ako aj na telekomunikačné služby sú privysoké v porovnaní s očakávanými úsporami v spotrebe elektriny. V konečnom dôsledku by to teda malo nepriaznivý vplyv na ceny elektriny," dodala Danihelová.

Aj spoločnosť Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE) si chce počkať na ekonomické zhodnotenie výmeny starých elektromerov za inteligentné merače v segmente domácnosti. Termín a rozhodnutie o inštalácii inteligentných meradiel pre segment domácností a maloodber podnikatelia pod hladinou 150 kilowolltov je závislý od ekonomického zhodnotenia. "Keď sa inštalácia inteligentných meracích zariadení zhodnotí pozitívne, do roku 2020 by sa inteligentné meracie systémy mali inštalovať u aspoň 80 % spotrebiteľov," uviedol pre agentúru SITA vedúci komunikácie ZSE Peter Kimijan.

Jedine Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) začala v domácnostiach s inštaláciou inteligentných meračov elektriny. "V segmentoch malí podnikatelia a domácnosti sme začali montovať inteligentné merače v roku 2009," uviedla pre agentúru SITA vedúca komunikácie Stredoslovenskej energetiky Anna Žatková. Ročne firma nakúpi zhruba 40 tisíc nových inteligentných elektromerov. "Nové elektromery tohto typu sa inštalujú prevažne pri nových pripojeniach do siete, avšak tiež vymieňame staré elektromery už jestvujúcich odberných miest, ktoré prídu do laboratória na kalibráciu. Zároveň sme spustili pilotný projekt pre testovanie inteligentných elektromerov, kombinovaný s diaľkovým zberom dát," doplnila Žatková.

Inteligentné elektromery sa snažia distribučné spoločnosti inštalovať najmä u veľkých zákazníkov. "Pre veľkých priemyselných zákazníkov na úrovni vysokého a veľmi vysokého napätia, ako aj pre maloodber podnikateľov na úrovni nízkeho napätia nad 150 kilowolltov inštalovaného výkonu má Východoslovenská distribučná v prevádzke už niekoľko rokov inteligentné merače," dodala Danihelová. "Inteligentné meradlá sa v našej spoločnosti inštalujú pre segment veľkoodberu a pre segment maloodber podnikatelia s rezervovanou kapacitou nad 150 kilowolltov," doplnil Kimijan. "Pre veľkých business zákazníkov inštalujeme takéto inteligentné elektromery už od roku 2003," konštatovala Žatková.

Inteligentné merače sú nevyhnutným predpokladom pre budovanie tzv. "inteligentných sietí“ (smart grids). Vďaka inteligentným sieťam môže zákazník nielen elektrickú energiu nakupovať, ale ak má napríklad v domácnosti nainštalovaný iný zdroj (napríklad solárne kolektory), môže nespotrebovanú elektrinu z toho zdroja predať distribučnej spoločnosti. Inteligentné meranie elektrickej energie (Smart Metering) umožňuje inteligentný zber dát a automatizáciu distribučnej siete. Prostredníctvom integrovaných elektronických elektromerov bude systém v budúcnosti schopný vydávať mesačné účty za elektrickú energiu tak, že zákazníci budú mať lepší prehľad o spotrebovanej elektrine a kontrolu nad jej spotrebou.

O rozširovanie inštalovania inteligentných elektromerov sa napríklad snaží talianska spoločnosť Enel. Už v roku 2001 Enel začal päťročný investičný program v hodnote 2 mld. eur, ktorého cieľom bola výmena starých elektromechanických meračov za moderné elektronické zariadenia. Inteligentné elektromery od Enelu v súčasnosti využíva 32 miliónov zákazníkov. Inteligentné merače, plánuje Enel spolu so španielskou firmou Endesa inštalovať aj trinástim miliónom zákazníkov v Španielsku. Enel a Endesa kvôli podpore výmeny starých elektromerov za inteligentné merače elektrickej energie v Európe vytvorili medzinárodnú neziskovú asociáciu Meters and More.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Berlín vyšle do Afganistanu ďalších vojakov
<< predchádzajúci článok
Eurozóna musí pomôcť Grécku, tvrdí Luc Frieden