Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. októbra 2015

Domáce vzdelávanie nebude pre žiakov a rodičov prístupnejšie



Domáce vzdelávanie nebude pre žiakov a rodičov prístupnejšie. Národná rada SR totiž odmietla novelu zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z dielne ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 6. októbra (TASR) - Domáce vzdelávanie nebude pre žiakov a rodičov prístupnejšie. Národná rada SR totiž odmietla novelu zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z dielne poslanca SaS Martina Poliačika.


Slovenská legislatíva je v otázke domáceho vzdelávania podľa neho pri niektorých predpisoch prehnane prísna. Ide napríklad o kvalifikáciu domáceho vzdelávateľa. Poslanec poukazuje aj na to, že vo väčšine krajín, ktoré umožňujú domáce vzdelávanie, je kontrola vedomostí ponechaná na školy a prebieha menej často ako na Slovensku. Podľa Poliačika by mala byť kontrola ponechaná na úrovni školy, ktorá udeľuje povolenia na domáce vzdelávanie a zároveň s rodičmi na vzdelávaní spolupracujú.

Novinkou mal byť aj interval preskúšania žiakov. "V tomto ohľade sa môžeme oprieť o zahraničné skúsenosti, ktoré dokazujú, že interval jedného školského roka postačuje," doplnil Poliačik. Zároveň chcel umožniť domáce vzdelávanie aj na druhom stupni základných škôl. V súčasnosti je možné iba na prvom stupni.

Podľa opozičného poslanca by prístupnejšie domáce vzdelávanie nespôsobilo odliv žiakov zo škôl. Domáce vzdelávania podľa jeho slov prináša so sebou výhody. Poliačik tvrdí, že žiaci pri takomto vzdelávaní nestrácajú ani sociálne kompetencie. Doterajšie skúsenosti s domácim vzdelávaním na Slovensku sú podľa poslanca pozitívne.

Plénum Národnej rady zároveň pri dnešnom hlasovaní neposunulo do druhého čítania aj novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorú pripravil nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Cieľom novely bolo podľa zákonodarcu zlepšiť podmienky pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím v chránených dielňach. Predovšetkým chcel upraviť fungovanie chránených dielní tak, aby boli flexibilnejším nástrojom nielen pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím, ale aj na ich prípravu na zaradenie do práce na voľný pracovný trh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trafostanicu v P. Bystrici zrekonštruujú Mestské športové kluby
<< predchádzajúci článok
Deň voľna navyše za účasť na voľbách sa zavádzať nebude