Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. júna 2013

Dom umenia pozýva na výstavu Martina Gerboca



Na výstave Martin Gerboc „Oh!“ bude vystavený výber do 20 malieb na plátne stredných a veľkých formátov. Časť týchto obrazov bola vystavená v pražskom Rudolfíne na výstavách „Decadence Now!“ a ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 11. júna (WBN/PR) - Na výstave Martin Gerboc „Oh!“ bude vystavený výber do 20 malieb na plátne stredných a veľkých formátov. Časť týchto obrazov bola vystavená v pražskom Rudolfíne na výstavách „Decadence Now!“ a „Motýlí efekt“, a na iných výstavách v Čechách, vo Francúzsku a pod., väčšina z týchto malieb pritom na Slovensku doteraz vystavená nebola, divák má teda možnosť zoznámiť sa s väčšinou z týchto Gerbcovoých prác vôbec po prvýkrát. Ide teda o prierez Gerbocovej tvorby za posledných približne 5 rokov spolu s novými maľbami z tohto roku.


„Martin Gerboc má blízko k psanému slovu a k literatuře. Tomu odpovídá i způsob dramatizace jeho obrazů-koláží. Povaze Gerbocova uvažování je blízký na jedné straně básnický a dramatický odkaz Charlese Baudelaira, Antonina Artauda nebo Bertolda Brechta, na straně druhé filosofický a politický diskurz 20. století : často cituje např. L. Wittgensteina, M. Foucaulta nebo R. Barthese. Obraz je Gerbocovi především kritickým nástrojem. Gerboc rozkládá obraz nejen v jeho vizualitě, ale mnohem radikálněji - jako jazyk schopný reference. Vytváří zvláštní destruktivní mechanismus, který má otevřít samotnou problematiku tematizace a žánru mimo oblast estetična. Vše se tu proměňuje v pokleslý, ale katarzní kabaret – z části politický, z části orgiastický. Obnažovány tu jsou společné kořeny zla, exaltace, násilí a agrese. Autor zhutňuje temnotu, aby ji mohl překonat. (...)“
(z textu Petra Vaňouse)

„Díla Martina Gerboce jsou jasným vzepřením proti tradičnímu chápání malovaného obrazu v kontextu výtvarného umění. Jeho obrazy jsou více hudebními kolážemi a remixy, než klasicky komponovanými malbami. Jednotlivé složky díla jsou vrstveny přes sebe, vzájemně se narušují i doplňují, reliéfně vyrůstají z povrchu obrazu, aby se do něj vzápětí opět vnořily a postupně zanikly. Martin Gerboc tak není pouhým malířem, jeho metoda je celistvější, zahrnuje i další možnosti uměleckého vyjádření, zkoumá možnosti slova a myšlenky, aby v zásadě neustále docházel k pocitům prázdnoty a nemožnosti vyjádření toho, co stálo na prahu idejí a zaniklo dříve, než získalo nějaký obecnější význam či tvar. (...)“
(z textů Otta M. Urbana a Petra Vaňouse)

„Začínať konštatovaním, že Martin Gerboc maľuje obrazy, by sa mohlo javiť úplnou banalitou, keby za týmto faktom, potvrdeným vystavením týchto obrazov, nebolo gesto odmietania a vzdoru. Áno, v samej existencii Gerbocových obrazov, v ich bezprostrednej prítomnosti na stene výstavnej siene je zreteľná stopa odporu. Navyše táto stopa sa na mieste vystavenia nijako nekončí, boj sa vyvesením a vystavením obrazu iba preniesol na iné pole a nadobudol iné formy. Áno, treba to povedať hneď na začiatku a s vedomím, že v samozrejmom prebúdzame démonov pochybností: maliar Martin Gerboc napriek všetkému a všetkým maľuje obrazy a pri príležitosti, ako je táto, ich aj vystavuje. (...)“
(z kurátorského textu Miroslava Marcelliho k výstave „Obraz ako miesto pre multiplicity“)

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Billy Barman predviedol úžasnú koncertnú šou
<< predchádzajúci článok
Eric Clapton zrušil pre zdravotné problémy koncert vo Viedni