Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. apríla 2019

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila digitálnu daň



Francúzsky parlament schválil novú digitálnu daň, ktorú budú platiť internetové giganty, ako sú Facebook či Apple, aj napriek výzvam USA. Minister financií Bruno Le Maire v ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Paríž 9. apríla (TASR) - Francúzsky parlament schválil novú digitálnu daň, ktorú budú platiť internetové giganty, ako sú Facebook či Apple, aj napriek výzvam USA. Minister financií Bruno Le Maire v tejto súvislosti uviedol, že Francúzsko je hrdé na to, že ako prvé urobilo tento krok.


Spojené štáty vyzývali Francúzsko, aby upustilo od plánu. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo minulý týždeň varoval, že to ublížil americkým firmám aj francúzskym občanom, ktorí tieto platformy využívajú. Dolná komora francúzskeho parlamentu však v pondelok (8. 4.) novú daň schválila. Ešte o nej musí hlasovať Senát, teda horná komora, skôr ako sa stane zákonom.    

Legislatíva nazvaná "Gafa" podľa gigantov Google, Amazon, Facebook a Apple prichádza v čase, keď stúpa rozhorčenie verejnosti nad minimálnou daňou, ktorú platia niektoré z najbohatších firiem na svete. Le Maire parlamentu pred hlasovaním povedal, že návrh predstavuje "krok smerom k spravodlivejšiemu a efektívnejšiemu zdaňovaniu v 21. storočí".    

V reakcii na kritiku zo strany USA minister vyhlásil, že Francúzsko je "odhodlané" presadzovať túto legislatívu a je "suverénne" vo fiškálnych otázkach. Dodal, že je „neprijateľné“, aby digitálni obri mohli z dát užívateľov generovať vo Francúzsku značné zisky, ale dane platia v zahraničí, kde sú výhodnejšie sadzby.

Francúzsko minulý mesiac predstavilo návrh legislatívy na zavedenie trojpercentnej dane z digitálnej reklamy, predaja osobných údajov a iných príjmov akejkoľvek technologickej spoločnosti, ktorej ročný globálny príjem prekročí 750 miliónov eur. Francúzsko pristúpilo k schváleniu tejto legislatívy na národnej úrovni po tom, čo sa snahu o jej zavedenie v celej Európskej únie potopili štáty s nízkymi daňami, ako je Írsko, ktoré sú tak atraktívne pre veľké technologické firmy.

Le Maire však trvá na tom, že „dobrým riešením v dlhodobom horizonte je multilaterálne riešenie“. Dodal, že sa nevzdáva snahy o dohodu na dani v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sociálna poisťovňa môže poistenca na PN skontrolovať aj v zahraničí
<< predchádzajúci článok
Volebná komisia odmietla prepočítať hlasy vo voľbách v Istanbule