Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Dôležitosť autorských práv pre budúcnosť Európy



Spoločné deklarácie zdôrazňujú kľúčovú úlohu, ktorú autorské práva zohrávajú pri podpore kultúrnej rôznorodosti, kreativity a novátorstva, berúc do úvahy technologické inovácie a zmeny ...



Zdieľať
Foto: SOZA
Bratislava 20. apríla (OTS) - Spoločné deklarácie zdôrazňujú kľúčovú úlohu, ktorú autorské práva zohrávajú pri podpore kultúrnej rôznorodosti, kreativity a novátorstva, berúc do úvahy technologické inovácie a zmeny obchodných modelov v digitálnom prostredí.


Odvetvia kultúry dnes okrem kultúrnej rozmanitosti prinášajú Európe konkurencieschopnosť, rast a zamestnanosť, čo potvrdzuje aj minuloročná štúdia spoločnosti EY o prínose kultúrneho a kreatívneho priemyslu, podľa ktorej je tento priemysel s obratom 535,9 miliárd Eur a 7 miliónmi pracovných miest v EÚ porovnateľný so segmentom reštaurácií a pohostinstiev, pričom generuje 2,5-krát vyššiu zamestnanosť ako napr. automobilový priemysel.

Autorské práva sú jednou z hlavných tém európskej politickej agendy v nadchádzajúcom období o čom svedčí aj avizované zverejnenie Stratégie pre jednotný digitálny trh z dielne Európskej komisie v priebehu mája 2015. Stratégia sa pod vedením Andrusa Ansipa, podpredsedu Európskej komisie pre digitálny jednotný trh venuje predovšetkým lepšiemu prístupu k digitálnym tovarom a službám pre európskych spotrebiteľov vrátane uľahčenia cezhraničného elektronického obchodu, zjednodušenému režimu DPH pri cezhraničných aktivitách a modernizácii autorských práv.

Francúzsko-talianska a francúzsko-nemecká deklarácia sa spoločne sústreďujú na potrebu vytvorenia mechanizmov, ktoré zabezpečia, že ochrana autorských práv bude integrálnou súčasťou jednotného digitálneho trhu. Francúzsko a Nemecko potvrdzujú, že autorské práva sú dôležitým stimulom zamestnanosti a hospodárskeho rastu, pričom autorom a umelcom má byť garantovaný zodpovedajúci podiel na príjmoch z použitia ich diel aj v digitálnom prostredí.

Jednou z ústredných postáv pri podpise deklarácií o francúzsko-nemeckej a francúzsko-talianskej spolupráci v oblasti kultúrnych a autorských práv v apríli tohto roka bola Fleur Pellerinová, Ministerka kultúry a komunikácie Francúzskej republika, spoločne s Heiko Maasom, Federálnym ministrom spravodlivosti a ochrany spotrebiteľov Spolkovej republiky Nemecko a Dariom Franceschinim, Ministrom pre kultúrne dedičstvo, kultúrne aktivity a cestovný ruch Talianskej republiky.

Deklarácie požadujú, aby Európska únia uznala kultúru, ako aj kultúrne dedičstvo za ústredný prvok európskeho projektu a brala ich do úvahy vo všetkých koncepciách a iniciatívach, ktoré riadi.

Spoločné deklarácie zaväzujú signatárske krajiny k propagácii a zabezpečeniu prístupu k bohatému a rozmanitému kultúrnemu obsahu a tvorby duševných diel prostredníctvom jednotného digitálneho trhu. Ako vyplýva zo samotného textu deklarácie: „Signatári veria, že obchodné modely, ktoré sa v digitálnom prostredí objavujú, musia brať do úvahy potrebu spravodlivého odmeňovania autorov a umelcov.“

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Donald Tusk zvolal na štvrtok mimoriadny summit EÚ o migrácii
<< predchádzajúci článok
Pápež František prijal delegáciu Konferencie európskych rabínov