![]() |
Odpovede môžete získať jedine dôkladnou prípravou, študovaním potrebných podkladov a zákonov a informáciami z praxe, ktoré vám výklad niektorých nejasne znejúcich definícií vysvetlia najlepšie.
Pár jednoduchých a dobrých nápadov vám v tomto smere môžeme dať aj my. Určite sa nerozhodujte pre založenie novej firmy na základe impulzov vyvolaných pocitmi, pretože o pár dní sa môžete stať bezdomovcom.
Napíšte si podnikateľský plán
Ešte pres samotným založením je potrebné a dobré si všetko podrobne vypočítať. Pomôže vám v tom obchodný plán. Nebudete ho potrebovať len vy, ale aj vaši obchodní partneri a potenciálni investori alebo veritelia.
Podnikateľský plán by mal obsahovať podrobný opis produktu s možnosťami jeho ďalšej transformácie, analýzu trhu s opisom všetkých skupín konkurentov a charakteristiku potenciálnych kupujúcich.
Popremýšľajte o vhodných investíciách
Ak máte plány na papieri, budete potrebovať na ich realizáciu dostatočne veľké financie. Ak nemáte na všetko čisto vlastné zdroje, je nutné hľadať spôsoby, ako prilákať do podnikania vhodných investorov. Spôsobov je viac. Môžete využiť štátnu podporu alebo osloviť investorov, ktorí vidia vo vašom biznise budúcnosť.
S úverom to moc neriskujte a radšej si vyberte z ponuky už predzaložených firiem, kde sa neplatí často ani základné imanie.
Zaregistrujte si firmu
Podnikať môžete ako samostatný podnikateľ na živnosť alebo formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Ešte predtým si ale vyberte dobré registračné sídlo. Vďaka internetu a niektorým slobodnejším povolaniam vám bude určite stačiť aj moderná virtuálna kancelária. Poskytne vám všetky dôležité služby a ušetrí na prenájme niekoľko desiatok eur či množstvo času.
Postarajte sa o podrobnosti
Len čo ste zvládli zabezpečiť všetky hlavné požiadavky a podmienky, budete sa musieť pustiť aj do tých, ktoré ste si odložili na neskôr.
Zistite, či potrebujete výrobky alebo služby certifikovať, deklarovať alebo registrovať. Nezabudnite ani na podstatný detail, ktorým je dobre premyslená marketingová stratégia.
Posúďte realizovateľnosť vášho nápadu
Ak máte zatiaľ iba nápad, prehodnotiť jeho realizáciu a uviesť ho do praxe má zmysel. Znamená to, že ak chcete zvážiť, či začať podnikať alebo nie, odpovedzte si aj na nasledujúce otázky:
Dobre premyslený plán a jeho jednotlivé kroky sa vám potom budú premieňať na realitu omnoho jednoduchšie, pretože budete vedieť, do čoho vlastne idete.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |