BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Ľudia marginalizovaní v moslimskej spoločnosti - od irackej heavy metalovej skupiny po transsexuálov z Iránu a kurdských gejov v Turecku - prehovorili na tohtoročnom Berlínskom filmovom festivale.
Séria dokumentov skúmala osoby a témy, ktoré sú v moslimských krajinách považované za tabu. Tón udával film indického režiséra Parveza Sharmaa s názvom A Jihad for Love (2007) o homosexuálnych ženách a mužoch, ktorí sú tiež milujúcimi moslimami. V snímke hovorili gejovia a lesby z 12 krajín, vrátane homosexuálneho imáma z Juhoafrickej republiky, lesbického páru z Istanbulu alebo Egypťana, ktorý strávil rok vo väzení pre svoju sexuálnu orientáciu. Predstavili sa aj štyria muži, ktorí utiekli z Iránu a v súčasnosti žijú ako politickí utečenci v Kanade. "Islam je srdcom tohto filmu. Sú hrdí na to, že sú gejovia, ale v podstate sa predstavujú ako moslimovia a hovoria, že sú takí moslimovia ako nikto iní a ich islam je taký pravdivý a podstatný ako ničí," uviedol Sharma na svojom blogu.
Snímka Be Like Others (2008) sa zamerala na následky zmeny pohlavia prostredníctvom operačného zákroku. Hovorí o ľuďoch, ktorí takúto operáciu absolvovali na teheránskej klinike a cez ich svedectvá sa dostáva k postojom spoločnosti a dôvodom ich premeny. Ďalší dokument sa obracia na členov irackej heavy metalovej skupiny Acrassicauda. Hovorí o úsilí skupiny realizovať ich hudobné ambície v období, keď Bagdad upadal do anarchie a násilia spolu s pádom Saddáma Husajna. Turecko sa predstavilo s dokumentom The Other Side of Istanbul (2008). Priblížil diskrimináciu v tureckom meste z pohľadu kurdského geja, ktorého rodina prijala jeho homosexualitu. "Takže ste protivojnový gej a Kurd. To je akoby sa všetky tri turecké menšiny spojili v jedno," zhrnul muž svoju situáciu z pohľadu väčšinovej spoločnosti.
SITA/AFP