Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. decembra 2008

Dokumentaristi pripravujú poctu J. Urbanovi a N. Wintonovi



V najbližších dvoch rokoch by malo mať premiéru 14 dokumentov



Zdieľať
Slovenskí dokumentaristi by chceli na budúci rok vzdať svojimi dielami poctu významným osobnostiam. Pri príležitosti 10. výročia úmrtia slovenského básnika a textára Jozefa Urbana by mala mať premiéru hudobná roadmovie Malý zúrivý Robinson v réžii Martiny Diosi. Filmová pocta básnikovi, ktorú by mali premietnuť v deň výročia 28. apríla 2009, prinesie fragmentárne výpovede, časti portrétov, televíznych a rozhlasových relácií, ako aj osobné posolstvá samotného básnika. Režisér Matej Mináč v súčasnosti nakrúca film Nickyho rodina. Voľné pokračovanie dokumentu Nicholas Winton - Sila ľudskosti chce premietnuť Nicholasovi Wintonovi k 100. narodeninám, ktoré by mal osláviť v máji budúceho roka. Nový film o záchrancovi 669 slovenských a českých detí pred holokaustom zachytáva neobyčajný ohlas jeho činu vo svete a mapuje ako sa ním inšpirovali študenti z celého sveta. V dokumente sa budú nachádzať i hrané scény - autentické rekonštrukcie podľa výpovedí zachránených detí. V roku 2009 si zároveň svet pripomenie 70. výročie vypravenia prvého vlaku s Wintonovými deťmi do Veľkej Británie.

Významnej osobnosti svetových dejín sa venuje vo filme Vojnové hry, ktorý vzniká v slovenskej koprodukcii, poľský režisér Dariusz Jablonski. Diváci si ho môžu pamätať ako autora hraného filmu Jahodové víno, ktorý premietali v slovenských kinách tento rok. V dokumente vyrozpráva príbeh plukovníka Kuklinského, ktorý zachránil Európu pred atómovým konfliktom. Premiéru bude mať v pondelok 8. decembra vo Varšave, na Slovensko sa dostane na jar 2009.

Autor úspešného dokumentu Iné svety (2006) Marko Škop dokončuje film Osadné - Brusel - Osadné o stretnutí európskych lídrov s lokálnymi politikmi z dediny na hranici Európskej únie. Cez víkend bude nakrúcať finálne scény so starostom obce a pravoslávnym kňazom. Dokumentarista Jaroslav Vojtek nakrúcal film Hranica, kde sedem rokov sledoval osudy ľudí, ktoré poznačil kus drôtu. Nezmyselne vytýčená hranica, podobná berlínskemu múru, rozdeľuje dedinu, majetky, cintorín a rodiny dodnes. Obyvatelia Veľkých a Malých Slemeniec žijúci na najstráženejšej hranici Európy snívajú o jej otvorení už vyše 60 rokov.

Slovenský filmový ústav sa ako koproducent podieľa na projekte Zlatá šedesátá, ktorého súčasťou je celovečerný dokument Československá nová vlna, cykly 26 portrétov a šesťdielne Dejiny československej kinematografie 60. rokov. Portréty začne Česká televízia vysielať 3. januára na druhom programe, spolu s filmom portrétovanej osobnosti. Ako prvý uvedú dokument o Milošovi Formanovi, po ktorom bude nasledovať jeho film Černý Petr (1963).

Vo výrobe sa nachádza film o rasovom prenasledovaní Rómov počas druhej svetovej vojny Cesta lesom v réžii Roberta Kirchhoffa, ako aj dokument Daniely Rusnokovej Cesta za úspechom o troch mongolských ženách, ktoré sa zúfalo snažia uniknúť z bezútešnej postkomunistickej reality. V najbližších dvoch rokoch by sa mali k divákom dostať i dokumenty Čas grimás, Dôchodcovia - made in Slovakia, Jas až požár, Normalizácia, Ako sa varia dejiny a Mesiac v tebe.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gitarista Joe Satriani žaluje skupinu Coldplay za plagiátorstvo
<< predchádzajúci článok
Vydražia milostný list Edith Piaf venovaný gréckemu hercovi