Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. januára 2014

Doktor po nociach zadarmo lieči ľudí bez domova



Doktor Jim Withers po pracovnej službe mení sterilný biely plášť za domáce oblečenie, aby pod rúškom noci liečil zranených a chorých bezdomovcov na uliciach.



Zdieľať
Foto: www.huffingtonpost.com


 
Z osobného projektu srdečného lekára v priebehu rokov vznikla nezisková organizácia, ktorou sa inšpirovalo ďalších 90 krajín na celom svete.

Keď ulice amerického Pittsburghu zahalí tma, doktor Jim Withers nekráča zo sterilného nemocničného prostredia rovno domov. Namiesto toho mení biely plášť za pohodlné oblečenie a vydáva sa do ulíc veľkomesta, aby pomohol zraneným a chorým bezdomovcom. Muž, ktorého nikto nevolá inak ako „pouličný doktor“, sa „ambulancii pod holým nebom“ nezištne venuje už vyše 20 rokov.

 
Withersova nezvyčajná pomoc sa začala v roku 1992, keď sa s priateľom a bývalým bezdomovcom Mikeom Swallowsom vydal v noci do ulíc s batohom plným liekov a sterilných pomôcok. „Začal som sa obliekať ako bezdomovec a vytrácal som sa v noci do ulíc s chlapíkom, ktorý kedysi žil na ulici. Dôvod tohto konania súvisel s mojimi obavami ohľadom spôsobu, akým sa staráme o druhých ľudí. Ako lektor v oblasti medicíny som chcel nájsť novú učebňu, kde by sme boli donútení chopiť sa ľudí mimo systému – to pre mňa znamenalo absolútny hazard,“ uviedol Withers, ktorý svojím činom riskoval svoje postavenie v lekárskej komunite. Jeho kolegovia sa nového experimentu obávali a Withers sa z ich strany nedočkal žiadnej podpory.

„Mnoho ľudí sa k tomu na začiatku stavalo veľmi negatívne, ale ešte sa toho musia veľa učiť. Myslím si, že je to spôsob, ako zhodnotiť nás samých a tiež nový spôsob, ako sa spojiť s ľuďmi, akých potrebujeme v našej profesii,“ myslí si Američan.

Experiment pritom nepotreboval dlhé plánovanie – Whithers si jednoducho naplnil batoh základnými pomôckami a bezplatnými vzorkami liekov a vydal sa liečiť ľudí bez domova a zdravotného poistenia. „Prekvapilo ma množstvo ľudí, ktorí sa tmolili pod mostami a v kempoch. Zasiahol ma aj stupeň ich strachu a trpkosti voči medicínskej komunite a spoločnosti celkovo. Uvedomil som si, že je tu veľa ľudí s vážnymi ranami, vredmi, rakovinou a ďalšími ochoreniami,“ spomína lekár.

Z osamelých vlkov k obrovskej komunite

To, čo začalo ako drobný projekt dvoch ľudí v uliciach, sa však v priebehu rokov rozrástlo na celonárodnú sieť študentov medicíny a dobrovoľníkov, ktorí sa pravidelne štyrikrát do týždňa vydávajú na pouličné lekárske obchôdzky. Withers založil neziskovú organizáciu Operation Safety Net, ktorej sa od začiatku fungovania podarilo poskytnúť pomoc vyše 10-tisícom pacientov na uliciach a poskytnúť domov pre vyše 900 z nich. Vďaka finančným príspevkom darcov si pouliční lekári môžu dovoliť používať čoraz viac zdravotných pomôcok.

„Je to dobrodružstvo na pokračovanie – chceme zistiť, ako by takéto niečo mohlo fungovať. Ak je to možné, snažíme sa ľuďom vybaviť zdravotné poistenie. Na začiatku ho malo asi len 20% bezdomovcov, dnes ich je už 75%,“ teší sa Withers, o ktorom filmárka Julie Sokolow nedávno nakrútila aj krátky dokumentárny film.




Pouličným liečebným projektom sa postupne inšpirovalo ďalších 90 krajín, čo pre Withersa znamená nielen veľký úspech, ale hlavne nádej pre budúcnosť zdravotníctva. „Sila zdravotnej starostlivosti siaha ďaleko za hranice medicíny. Mení aj ľudí, ktorí sú do nej zahrnutí – bezdomovcom dodáva silu a guráž odísť z ulíc. Myslím si, že liečením sa formuje spoločnosť. Spoločnosť, ktorá vníma každého jednotlivca ako hodnotného. Sme v tom všetci spolu,“ dodal pouličný lekár.

www.huffingtonpost.com

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: 2-ročné dieťa ukazuje svoje neskutočné schopnosti na skateboarde
<< predchádzajúci článok
Hugh Jackman bude zloduchom vo filme o Petrovi Panovi