Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. mája 2012

Dohoda ACTA možno v Európskej únii neprejde



Európska únia sa zrejme nepripojí k medzinárodnej dohode v boji proti falšovaniu, ktorú kritici označujú za útok na osobné slobody užívateľov internetu. Naznačila to v piatok ...



Zdieľať
acta BRUSEL 4. mája (WEBNOVINY) - Európska únia sa zrejme nepripojí k medzinárodnej dohode v boji proti falšovaniu, ktorú kritici označujú za útok na osobné slobody užívateľov internetu.


Naznačila to v piatok podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

"Teraz to vyzerá tak, že pravdepodobne budeme vo svete bez (dohôd) SOPA a ACTA," povedala Kroesová v Berlíne podľa prepisu, ktorý poskytol agentúre AP jej hovorca Ryan Heath.

Ten následne uviedol, že EK nezmenila svoju pozíciu a naďalej sa usiluje o ratifikáciu dohody ACTA. Vyjadrenia eurokomisárky však podľa neho "odrážajú politickú realitu.


Colníci by mohli pozerať obsah počítačov

Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu (ACTA) si podobne ako americká zmluva SOPA kladie za cieľ bojovať proti šíreniu nelegálnych kópií a falzifikátov, či už ide o záznamy hudobných, alebo filmových diel, falšované lieky, napodobeniny značkových odevov a podobne.

Zavádza zodpovednosť pre poskytovateľov pripojenia odtajniť medzinárodným orgánom informácie o jednotlivých užívateľoch či weboch, ktoré by autorské práva porušovali. Hriešnikov by tak bolo možné stíhať oveľa jednoduchšie než v súčasnosti.

Dohoda však obsahuje viaceré sporné body, ktoré by podľa odporcov viedli k obmedzeniu slobody, cenzúre internetu či šikane na hraniciach. Príkladom môže byť zavedenie nového práva pre colníkov, ktorí by tak mohli skontrolovať počítače, či hudobné prehrávače, či je všetok obsah v nich legálny.


Štáty dohodu nechcú

Ratifikačný proces dohody ACTA vyvolal v Európe širokú diskusiu o slobode internetu a dôležitosti chrániť duševné vlastníctvo.

Viaceré štáty vrátane Slovenska odmietlo dohodu podpísať alebo ratifikovať.

Európska komisia (EK) minulý mesiac požiadala Súdny dvor Európskej únie (ECJ), aby preveril medzinárodnú Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA).

Najvyšší súdny tribunál únie má posúdiť zlučiteľnosť ACTA so základnými ľudskými právami a slobodami, najmä s právom na súkromie, slobodou prejavu, právom na prístup k informáciám, právom na ochranu osobných údajov a právom vlastniť majetok v prípade duševného vlastníctva.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Český podnikateľ Petr Syrovátko vstupuje do slovenského mýta
<< predchádzajúci článok
Barack Obama dal popraviť bin Ládina, myslí si Fidel Castro