Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. januára 2015

Dodatočné povolenie stavby by malo byť len pri špeciálnych udalostiach



Zrušenie dodatočného povoľovania stavieb je principiálna vec, bez ktorej nemôže prejsť nový stavebný zákon. Uviedol to dnes v Bratislave štátny tajomník ...



Zdieľať
František Palko Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 19. januára (TASR) – Zrušenie dodatočného povoľovania stavieb je principiálna vec, bez ktorej nemôže prejsť nový stavebný zákon. Uviedol to dnes v Bratislave štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR František Palko po rokovaní so zástupcami tretieho sektora k hromadným pripomienkam k pripravovanej právnej úprave.


Palko je presvedčený, že práve v súčasnosti platný inštitút dodatočného povolenia stavby je jednou z príčin katastrofálneho stavu čiernych stavieb na Slovensku. "Inštitút dodatočného povolenia tu urobil obrovské škody a problémy, pokiaľ ide o čierne stavby. My tu máme tisícky stavieb, mnohé boli zlegalizované týmto inštitútom," upozornil.

Po novom chce štát búrať všetky stavby, ktoré nemajú stavebné povolenie. Dodatočne ho bude možné získať po splnení zákonných podmienok len do jedného roka od nadobudnutia účinnosti zákona, ktorá sa navrhuje od 1. júla 2015. Náklady na odstránenie stavby má znášať jej zhotoviteľ, majiteľ, prípadne vlastník pozemku, inak mu hrozí exekúcia.

Nezisková organizácia Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) však považuje úplné zrušenie dodatočného povolenia stavby za príliš prísne. Jej zástupcovia poukázali na prípady, keď stavba nie je v rozpore s územným plánom alebo záujmami iných osôb, ale napríklad sa začne pred právoplatnosťou stavebného povolenia, alebo sa urobí len malý zásah do jej fasády. "Podobné prípady by sme radi ošetrili, aby striktnosť zákona nebola natoľko absolútna, že nič nebude možné zlegalizovať dodatočne," vysvetlil výkonný riaditeľ inštitútu Juraj Suchánek.

Rezort výstavby pripustil, že vo výnimočných prípadoch pri ochrane zdravia či majetku by mohlo dodatočné povolenie stavby existovať. "Viem si predstaviť ponechanie tohto inštitútu z dôvodu prírodných katastrof a podobných udalostí," uznal Palko.

Z pôvodného návrhu počas pripomienkového konania vypadol tzv. generálny pardon pre všetky nepovolené stavby postavené pred 1. septembrom 1997, ktoré mali byť zlegalizované bez ohľadu na to, či spĺňajú podmienky. Problematické čierne stavby v rómskych osadách sa musia podľa zákona najskôr dostať do územného plánu obce.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oravčania si zvyknú v Poľsku natankovať plnú nádrž lacnejšie
<< predchádzajúci článok
Vodný svet Aquaworld v Budapešti sa stal samostatnou značkou