Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. decembra 2005

Dôchodcovským „hitom“ sú vkladné knižky.



Dôchodcovia stále obľubujú vkladné knižky



Zdieľať
Mať peniaze k dispozícii a neriskovať ich prípadné znehodnotenie nepriaznivým vývojom na finančnom trhu. Takéto podmienky by sa dali v kocke prisúdiť ku väčšine dôchodcov, ktorí majú svoje úspory uložené v bankách. Aj preto je „dôchodcovským hitom“ stále vkladná knižka, ktorá predstavuje tradičný, ale aj veľmi slabo úročený produkt. Kto si preto chce na penzii prilepšiť aj výnosmi zo zvojich vkladov, mal by porozmýšlať nad modernejšími formami investovania.

Vkladné knižky sú výhodné hlavne pre tých, ktorí skutočne potrebujú mať peniaze stále poruke. Ak je bez výpovednej lehoty, môže si ich majiteľ kedykoľvek vyzdvihnúť. „Obľúbená je však hlavne vkladná knižka s výpovednou lehotou,“ konštatoval PR špecialista VÚB banky Michal Kopecný. Tie prinášajú o niečo vyššie výnosy, aj tak to však aj pri súčasnej veľmi nízkej inflácii prináša každoročnú stratu. Banky totiž úročia vkladné knižky zhruba 1% úrokom (ten klesá či stúpa v závislosti od viazanosti vkladu). S knižkami sa však nespájajú prakticky žiadne poplatky.
Druhou odporúčanou možnosťou je termínovaný vklad. Ten už vyžaduje určitú finančnú nezávislosť od vložených peňazí, za ich predčasný výber sa totiž platí. „Výška sankcie je 0,5 % pri Sk zo sumy za každý začatý mesiac pred splatnosťou, minimálne však 500 Sk,“ informovala o podmienkach v HVB Bank jej hovorkyňa Andrea Kollárová.
Zriadenie aj vedenie termínovaných vkladov býva bezplatné, ich doba viazanosti sa môže pohybovať od pár dní až po niekoľko rokov. Od toho sa následne odvíja aj úročenie, napríklad v Poštovej banke je poskytnutie peňazí banke na dva roky odmenené výnosom 2,20 %, pri 7 dňoch len 1 % p.a.
Dôchodcovia však nemusia svoje peniaze len nechať nečinne ležať v banke, ale môžu ich umiestniť aj do niektorého z investičných fondov. Vzhľadom na finančné možnosti našich penzistov sa však významnejšie výnosy dajú očakávať len pri rizikovejších investíciach do akcií, čo však naturelu ľudí v pokročilejšom veku už veľmi nevyhovuje. Pri sume zhruba 30-tisíc korún sa môže rozdiel medzi výnosom z konzervatívneho peňažného fondu a termínovaného vkladu pohybovať okolo
0,5 % v prospech fondu, čo je 150 korún ročne.
Slavomír Šikuda

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vojna o peniaze dôchodcov (12. 10. 2005)



nasledujúci článok >>
Strach a hrôza na zaviatych cestách
<< predchádzajúci článok
Teroristu Zarkávího zatkli - a omylom prepustili