Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. decembra 2013

Dobrovoľník Matej Sýkora učil ugandské deti pracovať s počítačom



Krátko pred Vianocami sa vrátil domov z africkej Ugandy prievidzský dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCh) Matej Sýkora.



Zdieľať
Prievidza 27. decembra (TASR) - Krátko pred Vianocami sa vrátil domov z africkej Ugandy prievidzský dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCh) Matej Sýkora.

Matej Sýkora Foto: TASR/Pavol Remiáš

Tri mesiace učil základy práce s počítačom dospelých i deti v dedine Unna nachádzajúcej sa v najchudobnejšej, severnej časti Ugandy. Jeho pôsobenie bolo súčasťou projektu YouDoToo na vytvorenie počítačovej učebne v miestnej škole, ktorý podporil Úrad vlády SR a UNESCO, realizátorom bola SKCh.

Sýkora je so svojím pôsobením v Ugande spokojný. "Podarilo sa nám zaškoliť až 77 dospelých, predovšetkým z radov učiteľov a dovedna 247 detí vo veku desať až 15 rokov," uviedol v rozhovore pre TASR.

"Pracovať mohli na 23 nových počítačoch, ktorými je učebňa vybavená. A pretože v škole ani v celej dedine nie je zavedená elektrina, všetky boli napájané solárnou energiou. Mali sme obavy, ako sa dokážu naučiť ovládať počítače. Ale bolo pre mňa veľkým prekvapením, aké rýchle pokroky robili dospelí aj deti, hoci väčšina z nich počítač dovtedy ani nevidela. Bolo treba začať úplne od základov, najjednoduchších úkonov, prácou s myšou, obrazovkou, klávesnicou. Ku koncu kurzu však už väčšina pracovala samostatne, dokázala napísať list aj používať internet. Pritom v škole nepoužívajú žiadne učebnice, všetko učivo si zaznamenávajú písomne v zošitoch," priblížil svoje pôsobenie prievidzský dobrovoľník.



Priznal, že to bola pre neho veľká skúsenosť. Dobrovoľníckej práci sa venuje už niekoľko rokov, ale súčasťou takého projektu ešte doteraz nebol. Prekvapili ho, akí sú Ugandčania veselí, uvoľnení, avšak aj disciplinovaní. Radi si podávajú ruky. Kým prišiel ráno do školy, musel si podať ruky s desiatkami detí, ktoré za ním pribehli aj z väčšej vzdialenosti. Základná škola v Ugande má sedem ročníkov a školský rok tam trvá od januára do decembra. V tomto roku deti mali po prvý raz na vysvedčení aj známku z počítačovej gramotnosti. "Kým u nás na konci školského roka žiaci svojim učiteľom prinášajú kvety, v Ugande je to nejaký predmet, ktorý sami vyrobili, napríklad metlu či varešku. Tie potom v škole používajú," zaspomínal si Matej. Je presvedčený, že mladí ľudia v Ugande, medzi ktorými pôsobil, sa teraz už budú môcť lepšie pripraviť na život, zvýšiť si vzdelanie, byť sebavedomejší a užitočnejší pre seba, svojich blízkych i svoje okolie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Turanoch sa čelne zrazili autá, zahynuli dvaja ľudia
<< predchádzajúci článok
Pri bombovom útoku v Kábule údajne zahynuli slovenskí vojaci