Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2017

Dobrá krajina pre život je volebným heslom ČSSD



Milan Chovanec, dočasne poverený vedením strany.



Zdieľať
Milan Chovanec, dočasne poverený vedením strany. Foto: TASR - Milan Kapusta
Praha 18. októbra (TASR) - Občania Českej republiky si v piatok a sobotu (20. a 21. októbra) budú voliť nových poslancov do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.


ČESKÁ STRANA SOCIÁLNO DEMOKRATICKÁ (ČSSD)

ČSSD sa na politickej scéne profiluje ako proeurópska strana ľavého stredu presadzujúca jednotu hospodárskeho programu s programom zabezpečenia sociálnych istôt.

Ťažiskom jej pôsobenia je garancia a zabezpečenie spravodlivých miezd a dôchodkov, kvalitné verejné služby, rovnaký prístup k rôznym generáciám, pohlaviam a národnostiam, boj proti diskriminácii a extrémizmu.

Volebný program v tomto roku má názov "Dobrá země pro život" (Dobrá krajina pre život). Jedným z jeho hlavných cieľov je ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy a platov zamestnancov vo verejnej službe, zvýšenie rodičovského príspevku a zásadnou prioritou je zaistenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých a vo všetkých regiónoch.

ČSSD je najstaršou politickou stranou v Česku. Vznikla 7. apríla 1878 ako Sociálně demokratická strana českoslovanská. V roku 1938 sa v priebehu pomníchovských udalostí preorganizovala do Národní strany práce. Na jar 1945 sa síce Československá sociální demokracie obnovila ako jedna zo zložiek Národného frontu, v júni 1948 ale bola zlúčená s Komunistickou stranou Československa (KSČ).

Oficiálne bola na XXIV. zjazde v marci 1990 v Prahe jej činnosť obnovená. V meste Hradec Králové vo februári 1993 prijala svoj súčasný názov - Česká strana sociálno demokratická (ČSSD).

ČSSD je členom Socialistickej internacionály, Progresívnej aliancie a tiež Strany európskych socialistov. V predčasných voľbách do Poslaneckej snemovne ČR z 25. a 26. októbra 2013 ČSSD získala 20,45 percenta hlasov. Okrem premiéra má v súčasnej vláde obsadené posty ministrov vnútra, ďalej školstva, mládeže a telovýchovy, ako aj zdravotníctva, priemyslu a obchodu, práce a sociálnych vecí, zahraničných vecí a ministra pre ľudské práva, rovnaké príležitosti a legislatívu.

V súčasnosti má ČSSD v Európskom parlamente štyroch poslancov. V Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR - dolnej komore parlamentu - má 50 poslancov, v Senáte - hornej komore - má 25 senátorov.

Po rozpade Česko-Slovenskej Federatívnej Republiky a vzniku samostatnej Českej republiky od 1. januára 1993 sa vo vedení ČSSD vystriedalo päť predsedov: Miloš Zeman (od februára 1993 do apríla 2001) – súčasný prezident ČR, Vladimír Špidla (od apríla 2001 do júna 2004), Stanislav Gross (od júna 2004 do septembra 2005), Jiří Paroubek (od mája 2006 do júna 2010) a Bohuslav Sobotka (od septembra 2005 do mája 2006 a od júna 2010 do 14. júna 2017).

V súčasnosti je funkcia predsedu neobsadená a vedením strany je poverený Milan Chovanec, štatutárny podpredseda ČSSD a minister vnútra ČR. Volebným lídrom strany pre voľby do Poslaneckej snemovne v roku 2017 sa stal minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek.

ČSSD bola súčasťou väčšiny ponovembrových vlád v ČR. Od júla 1998 do júla 2002 bola súčasťou vlády vtedajšieho premiéra Miloša Zemana (s podpísanou opozičnou zmluvou a toleranciou poslancov Občianskej demokratickej strany), od júla 2002 do augusta 2004 bola súčasťou vlády premiéra Vladimíra Špidlu v koalícii s Úniou slobody-Demokratickou úniou (US-DEU), Kresťanskou a demokratickou úniou - Československou stranou ľudovou (KDU-ČSL), od augusta 2004 do apríla 2005 bola vo vláde Stanislava Grossa v koalícii s US-DEU a KDU-ČSL, od apríla 2005 do septembra 2006 bola súčasťou vlády Jiřího Paroubka v koalícii s US-DEU a KDU-ČSL, od mája 2009 do júla 2010 bola súčasťou vlády Jana Fischera (kandidovala spolu s ODS a SZ). Od januára 2014 je vo vláde Bohuslava Sobotku v koalícii s ANO a KDU-ČSL.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V sídle scientologickej cirkvi urobili kriminalisti domovú prehliadku
<< predchádzajúci článok
L. Žitňanská naďalej odmieta nomináciu M. Jankovskej do Súdnej rady