Do zbierky Povedzte to kvetom možno prispieť oddnes
Oddnes je možné prispieť do zbierky Povedzte to kvetom, ktorú organizuje Liga proti rakovine (LPR).
Stačí zaslať do 20. apríla SMS na číslo 848 v sieti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko, ktorej ...
BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Oddnes je možné prispieť do zbierky Povedzte to kvetom, ktorú organizuje Liga proti rakovine (LPR).
Stačí zaslať do 20. apríla SMS na číslo 848 v sieti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko, ktorej hodnota je 30 korún. Informovala o tom riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová na dnešnej tlačovej besede. Zároveň pripomenula, že v piatok 11. apríla sa na celom Slovensku uskutoční už 12. ročník Dňa narcisov, ktorú tiež organizuje LPR.
Deň narcisov sa uskutočňuje každoročne začiatkom jari, kedy dobrovoľníci v uliciach slovenských miest ponúkajú ľuďom za dobrovoľný príspevok na boj proti rakovine kvietok narcisu. Tento rok budú pokladničky zeleno-žlté, budú niesť názov kampane a dobrovoľníci budú mať žltú šerpu s modrým nápisom Deň narcisov s konkrétnym číslom dobrovoľníka. V Deň narcisov možno prispieť ľubovoľnou sumou aj na účet 2629740400/1100 alebo spomínaným zaslaním SMS.
Ako uviedla prezidentka LPR Eva Siracká, vlani bol ukončený najväčší projekt, ktorý organizovala Európska komisia, v ktorom sa sledoval výskum rakoviny. Ukázalo sa, že Európa sa stále delí na západnú a východnú a sú medzi nimi stále veľké rozdiely - v prežívaní pacientov, v incidencii aj v mortalite. Podľa výsledkov výskumu však nie všetky krajiny vo východnej Európe majú až také zlé výsledky. "Trochu nás potešilo aj to, že Slovensko nepatrilo k tým najhorším," povedala Siracká. Zároveň však dodala, že je tu vysoká incidencia - výskyt dvoch ochorení naraz. Tá sa však očakáva na celom svete práve preto, že populácia starne a rakovina sa vyskytuje prevažne u ľudí vo vyššom veku.
Minulý rok dosiahol výťažok zo zbierky Dňa narcisov rekordnú sumu viac ako 20 miliónov korún. Ako uviedla Kováčová, z prostriedkov sa podporili projekty, ktoré požiadali LPR o podporu. Boli medzi nimi nemocnice, zdravotnícke zariadenia, hospice či iné subjekty, ktoré poskytujú psychosociálnu pomoc onkologickým pacientom a zlepšujú kvalitu ich života.
SITA