Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2017

Do vodnej nádrže v Novej Bystrici vypustili dnes tisícky pstruhov



Do vodnej nádrže Nová Bystrica na severozápade Slovenska vplávali dnes tisícky rýb. Pracovníci Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) zabezpečili na tento účel ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Nová Bystrica 30. augusta (TASR) - Do vodnej nádrže Nová Bystrica na severozápade Slovenska vplávali dnes tisícky rýb. Pracovníci Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) zabezpečili na tento účel 1350 kilogramov pstruha potočného, ktoré priviezli v špeciálnom aute v 13-stupňovej vode.


"Zarybňovanie robíme najmä pre zachovanie biodiverzity vodnej nádrže, pretože sa v nej nachádzajú aj neželané druhy rýb, ktoré požierajú neprimerane veľké množstvo rastlinnej potravy. Pstruhy budú ich biologický nepriateľ. Dva razy do roka robíme aj kontrolné veterinárne výlovy, pri ktorých na základe vzoriek rýb vieme posúdiť kvalitu vody. Ryby nám teda slúžia ako bioindikátor kvality," vysvetlil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava.

Pri preprave rýb je potrebné dohliadnuť na správnu teplotu vody a obsah kyslíka. Bežne takto ryby dovážajú aj do iných krajín, kde cesta zaberie 12 až 14 hodín. "Keď je veľký teplotný rozdiel medzi vodou, v ktorej sú ryby prepravované a tou, do ktorej ich vypúšťame, mohli by dostať teplotný šok. Každá ryba je tiež inak náročná na kyslík, do každej prepravnej debny ho pridávame potrebné množstvo. Správanie rýb je dôležité kontrolovať aj počas jazdy," vysvetlil Dušan Ondruš z Mestskej organizácie SRZ v Žiline.

Voda vo vodárenskej nádrži pri Novej Bystrici má zvyčajne dobrú kvalitu. SVP ju dodáva vodárenskej spoločnosti, ktorá ju spracuje a dodá občanom. Ľudia sa v nej nesmú kúpať, ani loviť ryby. "Platí tu najprísnejší stupeň ochrany, aby sme zabezpečili kvalitu a čistotu vody," doplnil Machava s tým, že na Slovensku sa v súčasnosti nachádza osem vodárenských nádrží primárne určených na to, aby dodávali vodu, ktorá sa neskôr spracuje na pitné účely.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsko ukrajinského oligarchu Firtaša Španielsku nevydá
<< predchádzajúci článok
Pakistanský parlament odsúdil Trumpov výrok o teroristoch