V rámci projektu Lekári vyrážajú do ulíc, vyštartovali dnes medzi ľudí autá Zdravého života, ktoré na Slovensku do konca leta navštívia 36 miest. Cieľmi posádok týchto automobilov bude bezplatne ...
BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - V rámci projektu Lekári vyrážajú do ulíc, vyštartovali dnes medzi ľudí autá Zdravého života, ktoré na Slovensku do konca leta navštívia 36 miest. Cieľmi posádok týchto automobilov bude bezplatne merať tlak, cholesterol a CO vo vydýchnutom vzduchu. Chceli by taktiež ukázať ľuďom, aké majú mať správne hodnoty optimálneho tlaku krvi a cholesterolu. "Chceme ísť na mnohé miesta, uvažujeme aj o rómskych osadách" uviedol vedúci Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky vo Fakultnej nemocnici v Ružinove Gabriel Kamenský. Modely áut nezabúdajú ani na životné prostredie, pretože ho majú svojou hybridnou technológiou chrániť. Lekári vyrážajú do ulíc dnes a svoju cestu ukončia 31. augusta. Projekt organizuje Slovenská nadácia srdca.
"Keď nezačneme od kolísky s edukáciou a prevenciou, je nad sily odbornej spoločnosti ako aj zdravotníctva samotného sa s tým porátať. Na tom sa musí podieľať celá spoločnosť vo všetkých výchovných oblastiach," povedal prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Ján Murín. Okrem slovenských miest v rámci projektu navštívia lekári aj niektoré aquaparky a festivaly. Počas 4 jázd vlakov v smere Bratislava - Košice a naopak budú mať lekári taktiež vyhradené kupé, kde si záujemcovia môžu nechať zmerať tlak, cholesterol a CO, prípadne sa poradiť. Každý pacient dostane po skončení merania preukaz Zdravého života so svojimi nameranými hodnotami. Tieto údaje slúžia ako informácie o stave pacienta pri odbornom lekárskom vyšetrení.
Projekt uskutočnili na základe prieskumu, ktorý mal na Slovensku zmapovať znalosti obyvateľov v oblasti obehovej sústavy, ako napríklad informovanosť o hodnotách optimálneho krvného tlaku a normálnej hladiny cholesterolu, predstavu respondentov o najzávažnejších ochoreniach z pohľadu úmrtnosti, vnímanie rizikových faktorov ovplyvňujúcich vznik srdcovocievnych ochorení, znalosť príznakov infarktu a podobne. Z výskumu vyplynulo, že respondenti považujú za najzávažnejšie ochorenia z pohľadu úmrtnosti kardiovaskulárne a onkologické choroby. V informovanosti o predchádzaní srdcovocievnych ochorení sa len každý druhý respondent vyjadril, že má dostatok informácií a pri otázke, aké sú hodnoty optimálneho krvného tlaku zdravého dospelého človeka, odpovede nemilo prekvapili. Správne odpovedalo len 45 percent opýtaných. "Toto je pre Slovensko veľmi zlá informácia," konštatoval Kamenský. Optimálny tlak predstavuje u človeka hodnotu 120/80. Na otázku, aká je hodnota normálnej hladiny cholesterolu, však vedelo odpovedať ešte menej ľudí. Odpoveď menej ako 5 mmol/l poznalo len 27 percent respondentov. Prieskum uskutočnila v dňoch 3. až 9. júna agentúra Focus na vzorke 1022 respondentov.
Výsledky prieskumu potvrdili očakávania korešpondujúce s vysokou úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia. Podľa Zdravotníckej ročenky Slovenskej republiky z roku 2006 zomrelo na Slovensku na kardiovaskulárne choroby v danom roku 48,2 percenta mužov a až 62,5 percenta žien. Oproti roku 2005 sa pritom podiel úmrtí na choroby obehovej sústavy mierne zvýšil a na nádory naopak znížil. Kód zdravého života podľa organizátorov projektu predstavujú čísla 0 - 30 - 5 - 120 - 80, pričom 0 znamená počet dennej spotreby cigariet, 30 dĺžku denného pohybu v minútach, 5 hodnotu cholesterolu v mmol/l, a 120 a 80 optimálny krvný tlak v mmHg.
SITA