Do Medzinárodného roka astronómie 2009 sa zapojí aj SR
Pre astronomických nadšencov bude nový rok sviatkom - vyhlásili ho za Medzinárodný rok astronómie (IYA 2009). Na stovkách akcií po celom svete sa má podieľať 135 štátov, vrátane Slovenska. ...
BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Pre astronomických nadšencov bude nový rok sviatkom - vyhlásili ho za Medzinárodný rok astronómie (IYA 2009). Na stovkách akcií po celom svete sa má podieľať 135 štátov, vrátane Slovenska. Významná celosvetová akcia sa koná pri príležitosti 400. výročia prvých astronomických pozorovaní Slnka, Mesiaca, planéty Jupiter a jeho mesiačikov pomocou ďalekohľadu, ktoré uskutočnil Galileo Galilei. Medzinárodný rok astronómie 2009 vyhlásili vďaka iniciatíve profesionálnych astronómov združených v Medzinárodnej astronomickej únii (IAU) a za podpory svetovej organizácie UNESCO.
Ako agentúru SITA informoval vedúci Astronomického ústavu SAV a predseda slovenského koordinačného výboru IYA2009 Drahomír Chochol, plánované aktivity bude počas celého roka koordinovať sekretariát IYA v Garchingu. Informácie o jednotlivých akciách sú k dispozícii na medzinárodnej webovej stránke www.astronomy2009.org a slovenskej webovej stránke www.astronomia2009.vesmir.sk. Popularizačné aktivity sa budú v roku 2009 konať na každej hvezdárni, planetáriu či pozorovateľni.
Hlavné aktivity IYA 2009 pokrýva 11 celosvetových kľúčových akcií. Jedným z najzaujímavejších je aprílový projekt 100 hodín astronómie s množstvom popularizačných akcií, šírených prostredníctvom webu, s dôrazom na priame pozorovania astronomických objektov ďalekohľadom. Projekt Tmavá obloha má za cieľ upozorniť na nebezpečenstvo svetelného znečisťovania nočnej oblohy, ktoré zabraňuje pozorovaniu astronomických objektov v mestách. Počas roka 2009 poskytne obloha niekoľko vzrušujúcich javov, medzi ktoré patrí najdlhšie zatmenie Slnka v 21. storočí, ktoré nastane 22. júla 2009 s dĺžkou trvania 6 minút a 39 sekúnd. Astronómovia očakávajú aj silný meteorický roj Leoníd v polovici novembra 2009, s frekvenciou 500 meteorov za hodinu.
Kolotoč astropodujatí oficiálne spustia v Paríži 15. a 16. januára. Medzi kľúčovými prednášateľmi budú aj držitelia Nobelovej ceny a nebudú chýbať ani živé televízne vstupy vedcov, pracujúcich na vzdialených astronomických observatóriách. Slovensko bude v Paríži zastupovať Drahomír Chochol a gymnazista Ľubomír Urbančok. Oficiálne otvorenie IYA 2009 na Slovensku sa uskutoční 15. januára 2009 na Novoročnom koncerte SAV v Košiciach.
SITA