Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2007

Do Kosova odchádza prvá organická jednotka z Levíc



Ďalších 132 vojakov odchádza zo Slovenska do Kosova, Albáncami obývanej provincie na juhu Srbska. So 128 mužmi a štyrmi ženami sa dnes v Leviciach rozlúčili príbuzní, zástupcovia armády a ...



Zdieľať

LEVICE 13. júla (WEBNOVINY) - Ďalších 132 vojakov odchádza zo Slovenska do Kosova, Albáncami obývanej provincie na juhu Srbska. So 128 mužmi a štyrmi ženami sa dnes v Leviciach rozlúčili príbuzní, zástupcovia armády a ministerstva obrany. Do misie Severoatlantickej aliancie KFOR odletia civilnými letmi z Bratislavy 17. a 27 júla. Po prvýkrát Slovensko posiela organickú jednotku. Všetci členovia sú z mechanizovaného práporu v Leviciach, do Kosova odchádzajú aj so svojím veliteľom Milanom Slezákom. Polrok budú chrániť srbskú menšinu v meste Šajkovac, kde budú kontrolovať školské centrum a tzv. žltý dom, v ktorom bývajú Srbi. Po piatich dňoch sa tiež striedajú pri ochrane pamätníka na Kosovskom poli, tri kilometre severozápadne od hlavného mesta provincie Prištiny. V Kosove budú pôsobiť v mnohonárodnej brigáde Stred pod velením Fínska.

Štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška potvrdil, že v Kosove Slovensko zostane, kým to bude potrebné. Balkán je prioritou našej zahraničnej politiky. Obmedziť by sme chceli účasť na misiách OSN. Podľa neho sa ešte nerozhodlo, či odídeme z Libanonu alebo Cypru. Vláda si podľa Bašku uvedomuje, že situácia v Kosove sa môže vyhrotiť, ak Albánci jednostranne vyhlásia samostatnosť. O budúcom štatúte Kosova sa v posledných týždňoch rokuje v Bezpečnostnej rade (BR) OSN. Spojené štátny a Európska únia predložili rezolúciu, ktorá predpokladá kontrolovanú nezávislosť Kosova od Srbska. Rusko, ako stály člen BR s právom veta, sa však zastalo Srbov a odmieta nezávislosť Kosova. Súhlas Ruska s rezolúciou sa nepodarilo získať ani po najnovších rokovaniach v BR o novom texte rezolúcie, ktorá by navrhla ďalšie rozhovory Prištiny a Belehradu. Kosovo je pod správou OSN a NATO od roku 1999, po ukončení bombardovania Srbska spojeneckými vojskami. NATO bombardovaním reagovalo na vyháňanie kosovských Albáncov vojskami prezidenta Slobodana Miloševiča.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najlepšou bankou za rok 2007 podľa Euromoney Tatra banka
<< predchádzajúci článok
Libanonský generál kandiduje na prezidenta za zachránu krajiny