Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. mája 2014

Do konca roku 2016 by nemal byť v Afganistane žiaden americký vojak



Na snímke americký prezident Barack Obama (uprostred) počas vopred neohlásenej návštevy na vojenskej základni Bagram, severne od Kábulu.



Zdieľať
Na snímke americký prezident Barack Obama (uprostred) počas vopred neohlásenej návštevy na vojenskej základni Bagram, severne od Kábulu. Foto: FOTO TASR/AP
Washington 28. mája (TASR) - Prezident USA Barack Obama v utorok vyhlásil, že ak novozvolená afganská vláda podpíše dlho odkladanú bezpečnostnú dohodu, americkí vojaci zostanú v Afganistane v úlohe poradcov do konca roka 2016.


"Tento rok privedieme najdlhšiu americkú vojnu do zodpovedného konca," povedal Obama v Ružovej záhrade Bieleho domu, citovala ho tlačová agentúra DPA.

Americká vojenská prítomnosť v Afganistane trvala vyše desať rokov a vyžiadali si ju teroristické útoky na USA z 11. septembra 2001. Keď bude Obama začiatkom roka 2017 odchádzať z Bieleho domu, Spojené štáty už budú oslobodené od najdlhšej vojny vo svojich dejinách. Obama v roku 2011 ukončil aj bojovú prítomnosť amerických vojakov v Iraku.

Bojová úloha jednotiek USA a NATO v Afganistane sa skončí tento rok v decembri, ale z Afganistanu ešte nebude "dokonalé miesto" - "zmeniť krajinu na takéto miesto" ani nebolo úlohou Spojených štátov, vyhlásil Obama. A dodal: "O budúcnosti Afganistanu musia rozhodnúť Afganci."

Prezident Obama tiež povedal, že stiahnutím vojakov z Afganistanu sa uvoľnia zdroje, vďaka ktorým bude možné "pružnejšie" reagovať na meniacu sa hrozbu terorizmu v iných oblastiach sveta. Americko-afganské vzťahy sa zmenia zo vzťahov založených na vojne na finančnú a rozvojovú pomoc, vysvetlil Obama.

Podľa Obamovho plánu Američania skončia bojové operácie v Afganistane do konca roka 2014. Potom tam nasledujúci rok zostane 9800 vojakov, ale koncom roka 2015 sa toto číslo zmenší na polovicu.

Koncom roka 2016 sa prítomnosť USA v Afganistane zmení len na obvyklé veľvyslanectvo s úradom pre bezpečnostnú pomoc, tak ako je to v Iraku.

Obamov plán ohlásený v Ružovej záhrade však už vyvolal kritiku republikánov. Podľa nich by ťažko vydobyté úspechy proti Talibanu mohli byť do veľkej miery zmarené - tak ako sa v Iraku rozpútalo sektárske násilie po odchode amerických vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ vyzvala Rusko, aby pomohlo ukončiť boje na východe Ukrajiny
<< predchádzajúci článok
Nastal okamih, keď slovenskej politike nerozumiem, vyhlásil R. Fico