Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. februára 2009

Do konca roka môžu uviesť do praxe Národný onkologický plán



Do konca roka 2009 by mohli byť uvedené do praxe nosné časti Národného onkologického plánu. Informovala o tom na dnešnej tlačovej konferencii Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) - Do konca roka 2009 by mohli byť uvedené do praxe nosné časti Národného onkologického plánu. Informovala o tom na dnešnej tlačovej konferencii Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku. O pokrokoch pri tvorbe národného plánu porozprávala pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorému je venovaný 4. február.


Rakovina patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia vo vyspelých krajinách a na Slovensku spôsobuje jednu štvrtinu všetkých úmrtí. Každý rok pribudne viac ako 20-tisíc ľudí s onkologickou diagnózou.

Národný onkologický plán na Slovensku v posledných rokoch chýbal. "Je to veľmi komplexná záležitosť, pretože je pod gesciou odborníkov z mnohých špecializácií a navyše sa tam vyžaduje silná záruka zo strany štátnych úradov. Pretože to nie je len o vypracovaní teórie, ale aj o dosť veľkých peniazoch, ktoré sú s tým spojené," vysvetlila Sedláková jeho súčasnú absenciu. Ako uviedla pre agentúru SITA: "Nedá sa povedať, že sa na poli prevencie onkologických ochorení a dobrej liečby na Slovensku nič nedeje, ale každý si to robí po vlastnej línii a nie je tam ucelený systém." Podľa jej slov bolo za uplynulých päť rokov viacero pokusov vypracovať onkologický plán a jedným z dôvodov bol aj tlak medzinárodných organizácií. "Slovensko je jedna z posledných európskych krajín, ktorá nemá Národný onkologický plán," vysvetlila Sedláková.

Kancelária WHO na Slovensku spolupracuje pri vypracúvaní plánu s ministerstvom zdravotníctva a mnohými odborníkmi. V rámci príprav existujú viaceré pracovné skupiny pre jednotlivé časti národného programu. " Sú skupiny, ktoré robia skríningové programy, sú skupiny, ktoré robia štandardizované klinické postupy, to znamená, že robia schémy liečenia a najnovšie začíname aj s modulom, ktorý by som nazvala paliatívna starostlivosť," vysvetlila riaditeľka slovenskej kancelárie WHO. Skríningové programy sú podľa jej slov napísané a čakajú len na rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o uvedení do praxe a o finančnej podpore. Potrebná je ešte inštitucionalizácia - založenie národného referenčného centra, ktoré by malo v krajine sieť akreditovaných skríningových pracovísk, a komisiu pre skríning na úrovni ministerstva zdravotníctva. Pre zaručenie kvality sú nevyhnutné aj legislatívne kroky, okrem štatútu a právomocí referenčného centra, ide napríklad o zavedenie kontroly kvality a kontinuálneho vzdelávania pracovníkov a pracovníčok a pridelenie kódov pre skríningové vyšetrenia. Skríning je plošné vyšetrenie populácie alebo jej časti, ktorého cieľom je diagnostikovať určité ochorenie ešte pred nástupom príznakov. Pripravovaný národný onkologický plán počíta so skríningom troch nádorových ochorení - rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva. Postupne môžu pribudnúť plošné vyšetrenia aj pre ďalšie nádorové ochorenia.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala zvýšiť, oznámil Fico
<< predchádzajúci článok
Na Popradskom plese trénujú záchranárske psy