BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Do druhého dôchodkového piliera do konca minulého roka povinne vstúpilo 33,4 tis. osôb. Tento systém starobného dôchodkového sporenia pritom začal reálne fungovať v prvom štvrťroku 2005, pričom ku koncu minulého roka celkový počet sporiteľov dosiahol vyše 1,56 mil. osôb.
Z celkového počtu povinne sporiacich ľudí Sociálna poisťovňa (SP) určila dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) vyše 18,2 tis. osobám. Ide o sporiteľov, ktorí do 30 dní od vzniku ich dôchodkového poistenia nepodpísali zmluvu s niektorou zo šiestich DSS napriek tomu, že sa stali osobami povinne sporiacimi v druhom penzijnom pilieri. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou SP Lýdia Výborná. Od začiatku tohto roka sa druhý penzijný pilier pre mladých ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986, zdobrovoľnil. Mladí ľudia tak dostali možnosť rozhodnúť sa, či vstúpia do druhého piliera, v období šiestich mesiacov od prvého zamestnania sa.
Do tzv. kapitalizačného piliera okrem toho môžu počas prvého polroka tohto roka vstúpiť aj tie osoby, ktoré tak neurobili do konca júna 2006. Novela zákona o sociálnom poistení od začiatku tohto roka umožnila aj vystúpenie z druhého dôchodkového piliera. Ak sa chce účastník systému starobného dôchodkového sporenia vrátiť do výlučne priebežného dôchodkového piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, záujem vystúpiť z druhého piliera musí vyjadriť v písomnom oznámení s úradne osvedčeným podpisom. Takéto oznámenie je pritom potrebné doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne do konca júna tohto roka. Všetky nasporené peniaze na osobnom účte vystupujúceho sporiteľa dôchodková spoločnosť po takomto kroku prevedie na účet Sociálnej poisťovne. Zo systému starobného dôchodkového sporenia podľa údajov SP zatiaľ od začiatku tohto roka vystúpilo 371 ľudí.
Od začiatku januára sa tiež zrušilo platenie príspevkov na dôchodkové sporenie za poberateľov invalidných dôchodkov. Za osoby na rodičovskej dovolenke a opatrovateľov, ktorí sú sporiteľmi v druhom pilieri, však štát naďalej platí príspevky na dôchodkové sporenie. Minimálne obdobie dôchodkového poistenia, ako aj minimálne obdobie sporenia v druhom pilieri potrebné na vznik nároku na starobný dôchodok sa predĺžilo z pôvodných 10 rokov na 15 rokov.