Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2016

Dnes sa oficiálne začína jar.Aká je realita? Nahradí zimu rovno leto?



Okamih jarnej rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka. Dnes sa oficiálne začína jar, realita podľa predpovede vás prekvapí.



Zdieľať
Dnes sa oficiálne začína jar.Aká je realita? Nahradí zimu rovno leto?

Jar sa podľa astronomických výpočtov v roku 2016 oficiálne začína v nedeľu 20. marca o 05:30 hod stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 04:30 hod UTC (koordinovaného svetového času), v deň jarnej rovnodennosti.


Rovnodennosť (ekvinokcium) je v astronómii okamih, keď má Slnko k svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jarnom alebo jesennom bode.

 
 
Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar a na južnej pologuli jeseň. Počas jesennej rovnodennosti nastáva na severnej pologuli jeseň a na južnej pologuli jar.

V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu - 12 hodín (výnimku tvorí južný a severný pól). V tento deň na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko - končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Slnko zapadá, končí sa polárny deň a nastáva polárna noc.

Okamih jarnej rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupného dňa - 29. februára - každý štvrtý rok.
 
Ilustračné foto
 
Dátum 21. marec, ktorý sa uvádzal v učebniciach a mnohí ľudia ho dodnes považujú za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. V posledných rokoch bol tento dátum aktuálny iba každý tretí rok po roku priestupnom, t.j. v roku 2003 a 2007. Pre väčšinu Slovákov bol 21. marec prvým jarným dňom už len v roku 2011. Od roku 2012 sa jar v našom časovom pásme začína 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca. Návrat k 21. marcu ako k prvému jarnému dňu nastane až po vynechaní prestupného dňa v rokoch 2100, 2200 a 2300.
 
Ilustračné foto
 
Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Tento zvyk si možno vykladať rôzne. Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu celej obci. Zvyk rozlúčky so zimou a privítania jari sa na Slovensku uchoval aj po prijatí kresťanstva.

Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Zo zimy do leta za jeden týždeň

Po relatívne príjemnom počasí na Veľkú Noc sa má výrazne ochladiť, na severe Slovenska by malo mrznúť aj cez deň. A potom to príde. Len týždeň po vrcholení mrazov, nás podľa meteoinfo.sk čakajú mimoriadne teplé dni s priemernou teplotou až 25 stupňov Celzia. Bezprostredne po skončení zimného obdobia nás teda čaká výrazné otepľovanie s množstvom slnečných lúčov.
 
Deti si pochutnávajú na zmrzline v Banskej Bystrici 13. júna 2015.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odevné závody kpt. Nálepku obliekali takmer 40 rokov mládež
<< predchádzajúci článok
Kauza vraždy exministra Duckého nie je na Ukrajine stále ukončená