Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2014

Dnes je Deň daňovej slobody, Slováci začínajú pracovať sami na seba



Deň daňovej slobody, vyjadrujúci celkovú mieru prerozdeľovania zdrojov v slovenskej ekonomike, pripadol tento rok na 2. júna.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 2. júna (TASR) – Deň daňovej slobody, vyjadrujúci celkovú mieru prerozdeľovania zdrojov v slovenskej ekonomike, pripadol tento rok na 2. júna.


Vyplýva to z analýzy Nadácie F. A. Hayeka a Združenia daňových poplatníkov Slovenska. Po vlaňajšku, keď vyšiel Deň daňovej slobody na 3. júna, budú Slováci v roku 2014 pracovať pre štát o jeden deň kratšie.

Odhadovaná výška celkovej miery prerozdeľovania na Slovensku podľa nadácie predstavuje v tomto roku 41,38 % hrubého domáceho produktu (HDP). "To znamená, že z každého jedného eura obyvatelia SR zaplatia na výdavky štátu 41 centov a zvyšok si nechávajú sami pre seba," priblížil riaditeľ nadácie Matúš Pošvanc na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Pod posun tohto dňa v prospech daňových poplatníkov sa podľa zástupcov nadácie podpísali najmä zrýchlenie rastu slovenskej ekonomiky a konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií.

"Slovensko nadobudlo rast HDP, ktorý znížil mieru prerozdeľovania na súčasnú úroveň 41,38 % z minuloročného 41,71 %. Na druhej strane, do istej miery sa na tom mohla prejaviť aj snaha o konsolidáciu verejných výdavkov zo strany vlády. Výdavky nám rastú napriek tomu, že sme sa dostali pod 3-% hranicu. Posun smerom k začiatku nie je spôsobený len výdavkami, ale skôr tým, že rast výdavkov sa mierne spomaľuje a rast HDP to prevýšil," zdôvodnil analytik nadácie Martin Reguli.

Nadácia F. A. Hayeka v spolupráci so Združením daňových poplatníkov Slovenska vyhlasujú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999. Deň daňovej slobody je v takejto podobe jednoduchým, zrozumiteľným a ľahko pochopiteľným spôsobom, ako všetkým slovenským občanom – daňovým poplatníkom – priblížiť hospodárenie vlády. Zároveň im poskytuje informáciu o tom, aká je skutočná výška vládneho prerozdeľovania.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česi si chcú vziať príklad zo sprísnenia daní na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Polícia vodnými delami rozohnala protest proti násiliu na ženách