Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

04. septembra 2009

Djokovič i Roddick bez problémov ďalej



Na rozdiel od singlovej súťaže žien, s ktorou sa rozlúčili Ruska Jelena Dementievová i Srbka Jelena Jankovičová, sa vo štvrtok vo dvojhre mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej ...



Zdieľať
NEW YORK 4. septembra (WEBNOVINY) - Na rozdiel od singlovej súťaže žien, s ktorou sa rozlúčili Ruska Jelena Dementievová i Srbka Jelena Jankovičová, sa vo štvrtok vo dvojhre mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku (31. augusta - 13. septembra, celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) nezrodilo žiadne zásadné prekvapenie. Do 3. kola postúpili úradujúci majster sveta Novak Djokovič zo Srbska, domáci miestny šampión zo sezóny 2003 Andy Roddick, finalista vlaňajšieho šanghajského Masters Cupu Nikolaj Davydenko z Ruska, ďalší člen Top 10, Španiel Fernando Verdasco, či finalista parížskeho Roland Garros 2009 Robin Söderling zo Švédska.


Netradičnými menami v takejto fáze podujatia "veľkej štvorky" sú Švajčiar Marco Chiudinelli (161. vo svetovom rebríčku), ktorý prešiel v štyroch setoch cez Rusa Michaila Južného, a ďalší kvalifikant Jesse Witten (276.). Američan zastavil Máxima Gonzáleza, čiže argentínskeho premožiteľa Karola Becka.

Jubilejný 30. úspech v lokalite Flushing Meadows zaznamenal Nemec Tommy Haas, ktorý štartuje na US Open po 13. raz. V tejto sezóne na grandslamových podujatiach vždy prehral s neskorším držiteľom trofeje. Niekdajší druhý muž renkingu teraz vyzve Verdasca (10.), ktorý rozdrvil Francúza Florenta Serru, 61. v systéme, 6:3, 6:0, 6:3. "Bude to náročné, ale teším sa. Pokúsim sa hrať dobre a rozumne," cituje Haasa, aktuálne 21. v rebríčku, internetová stránka Asociácie tenisových profesionálov (ATP).

Šancu na miliónovú doplnkovú prémiu si udržiava Američan Sam Querrey (22.). Víťaz bodovania Bonus Challenge v rámci letného zámorského okruhu US Open Series to však proti Švédovi Robinovi Söderlingovi (12.) vôbec nebude mať ľahké. Patriotov potešili aj James Blake (23.) a John Isner, takže v hornej polovici "pavúka" je 5 hráčov zo Spojených štátov amerických zo zostávajúcej šestnástky aktérov. Blake proti Belgičanovi Olivierovi Rochusovi triumfoval 6:4, 3:6, 7:6 (6), 6:3, keď v tretej časti odvrátil po jednom setbale v deviatom i jedenástom geme a potom sa v tajbrejku dokonca vymanil zo stavu 3:6. Medzi najlepšími 32 ho čaká porovnateľne skúsený Španiel Tommy Robredo (15.). Zaujímavú dvojicu v 3. kole tvoria aj Nemec Philipp Kohlschreiber (24.) a Čech Radek Štěpánek (16.).

Víťaz melbournských Australian Open 2008 Djokovič (4.) si za 1:49 h poradil s napredujúcim austrálskym kvalifikantom a finalistom generálky z Los Angeles Carstenom Ballom (155.) 6:3, 6:4, 6:4, keď využil 3 zo 16 brejkbalov, v každom sete jeden. "Je vždy ťažké predpovedať, čo sa dá očakávať od súpera, ktorého prakticky vôbec nepoznáte. V tomto prípade som ho nikdy predtým nevidel v akcii, nebol som zvyknutý na jeho hru. Musel som preto byť nepretržite v strehu, prečítať si jeho prejav, odhaliť sklony a slabiny. Podarilo sa mi to," skonštatoval Djokovič, ktorý v tejto sezóne už má na konte 55 jednotlivých úspechov a figuruje na čele kvantitatívneho poradia. Pravda, Brit Andy Murray je na hodnote 54 a hrá v piatok. "Nole" si v 3. kole zmeria sily s Wittenom, ktorý uviedol: "V tejto sezóne veru mám za sebou kompletné spektrum. Začínal som na podujatiach ITF Futures s dotáciou 10 000 USD, na ktorých šampión dostane za týždeň námahy nejakých 1200 dolárov, zberači nie sú k dispozícii a loptičky sa menia zriedka, takže časom sú riadne mäkké." Witten prišiel do New Yorku s celoživotným skóre 0:6 v hlavných súťažiach nad challengerovou úrovňou, dosiahol však už dva úspechy a má istotu šeku na 48 000 USD.

Nešťastník z tohtoročného wimbledonského finále Roddick sa dostal na kurt až približne o 22.30 h, ale s Francúzom Marcom Gicquelom (81.) bol hotový už štvrťhodinku po polnoci - 6:1, 6:4, 6:4. V prvom kole začínal o 23.00 h. Teraz získal rekordný 17. newyorský "nočný" úspech. Nečelil brejkbalu až do úplnej koncovky. Za stavu 5:4 v treťom sete viedol 40:15, ale súper vyrovnal na zhodu vo výmene s 30 údermi a potom dokonca mal výhodu. Od nedele 27-ročný piaty muž počítačového poradia Roddick odpovedal esom a následne pridal potrebné dva bodíky. "Marc si ku koncu počínal čoraz agresívnejšie a to bol aj prípad toho napokon predsa len posledného gemu," upozornil Američan a dodal: "Trochu sa ma už zmocňovala nervozita, ale zvládol som to." Pred derby s dlháňom Isnerom uviedol: "Zrejme nebudem mať toľko možností na prerazenie servisu ako dosiaľ. Bude sa to lámať na zopár loptičkách, musím byť na ne pripravený." Isner (55.), ktorého nedávno vyradila na dva mesiace mononukleóza, má proti slávnejšiemu krajanovi skóre 0:2. Zhodne mu podľahol vo Washingtone - predvlani vo finále a tento rok o kolo skôr.

Dvojhra mužov - 2. kolo:
Novak Djokovič (4-Srb.) - Carsten Ball (Austr.) 6:3, 6:4, 6:4
Andy Roddick (5-USA) - Marc Gicquel (Fr.) 6:1, 6:4, 6:4
Nikolaj Davydenko (8-Rus.) - Jan Hernych (ČR) 6:4, 6:1, 6:2
Fernando Verdasco (10-Šp.) - Florent Serra (Fr.) 6:3, 6:0, 6:3
Robin Söderling (12-Švéd.) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 2:0 - skreč, Granollers-Pujol odstúpil
Tommy Robredo (14-Šp.) - Guillermo García-López (Šp.) 6:2, 4:6, 6:2, 6:4
Radek Štěpánek (15-ČR) - Leonardo Mayer (Arg.) 7:6 (5), 6:3, 6:4
Tommy Haas (20-Nem.) - Robert Kendrick (USA) 6:4, 6:4, 7:6 (3)
James Blake (21-USA) - Olivier Rochus (Belg.) 6:4, 3:6, 7:6 (6), 6:3
Sam Querrey (22-USA) - Kevin Kim (USA) 7:5, 6:7 (6), 6:4, 6:4
Philipp Kohlschreiber (23-Nem.) - Somdev Devvarman (India) 6:3, 6:4, 0:6, 6:2
John Isner (USA) - Marsel Ilhan (Tur.) 6:3, 6:4, 7:6 (1)
Marco Chiudinelli (Švajč.) - Michail Južnyj (Rus.) 2:6, 7:6 (4), 6:4, 6:3
Jesse Witten (USA) - Máximo González (Arg.) 6:7 (3), 6:4, 7:5, 6:2

Známe dvojice v 3. kole (horná polovica "pavúka"):
Roger Federer (1-Švajč.) - Lleyton Hewitt (31-Austr.)
James Blake (21-USA) - Tommy Robredo (14-Šp.)
Robin Söderling (12-Švéd.) - Sam Querrey (22-USA)
Marco Chiudinelli (Švajč.) - Nikolaj Davydenko (8-Rus.)
Novak Djokovič (4-Srb.) - Jesse Witten (USA)
Philipp Kohlschreiber (23-Nem.) - Radek Štěpánek (15-ČR)
Fernando Verdasco (10-Šp.) - Tommy Haas (20-Nem.)
John Isner (USA) - Andy Roddick (5-USA)

Rozlúčky Dementievovej a Jankovičovej už v 2. kole

Ruská tenistka Jelena Dementievová a jej srbská kolegyňa Jelena Jankovičová dosnívali sen o prvom grandslamovom titule v New Yorku až príliš skoro. Konečnou stanicou pre bývalé finalistky US Open bolo už štvrtkové 2. kolo dvojhry. Štvrtá nasadená Dementievová podľahla americkej tínedžerke Melanie Oudinovej 7:5, 4:6, 3:6 a päťka žrebu Jankovičová prehrala s Kazaškou Jaroslavou Švedovovou dokonca z dvoch mečbalov 3:6, 7:6 (4), 6:7 (6). Najvyššie nasadená Ruska Dinara Safinová musela rovnako ako v 1. kole bojovať o postup v troch setoch, ale napokon premohla Nemku Kristinu Barroisovú 6:7 (5), 6:2, 6:3.

Lanská olympijská šampiónka z Pekingu, 27-ročná Dementievová, urobila v porovnaní s Oudinovou (70.) o 7 nevynútených chýb menej (37:44), ale bola horšia o 8 víťazných úderov (22:30). Štvornásobná semifinalistka z ostatných piatich turnajov "veľkej štvorky" sa predtým naposledy lúčila skôr ako v 3. kole grandslamu na melbournských Australian Open 2006. V New Yorku neprešla druhým kolom prvýkrát od roku 2002. Iba 17-ročná Oudinová prekvapila v tomto roku už postupom do osemfinále Wimbledonu, teraz dosiahla takmer porovnateľný úspech. Navyše stretnutie dohrávala s obviazaným stehnom ľavej nohy. Američanka s polovičným francúzskym pôvodom je v tejto sezóne neobyčajne efektívna v trojsetových drámach: zvládla 15 z 19 maratónov. "Bola som prvýkrát na centrálnom dvorci a prvýkrát som zdolala svetovú štvorku. Tak veľa vecí sa mi teraz ženie hlavou," komentovala natešená Oudinová. Na otázku, či toto víťazstvo pre ňu znamená viac ako wimbledonský triumf nad Jankovičovou, odpovedala: "Zrejme áno. Toto je New York, mala som za sebou veľkú divácku podporu a ešte ma aj bolela noha. Stále nemôžem uveriť tomu, že sa to stalo." Zdolaná Dementievová obrazne zložila klobúk pred súperkou: "Hrala absolútne bez zábran. Tešila sa z vydarených úderov, ako aj z priazne publika. Užívala si to, ako sa patrí. Je to hráčka budúcnosti."

Jankovičová nebola proti 21-ročnej Moskovčanke reprezentujúcej Kazachstan Švedovovej vo svojej koži. Niekdajšia svetová jednotka prakticky celý zápas doťahovala náskok 55. hráčky počítačového poradia a prehrala napriek tomu, že si vypracovala dva mečbaly v tajbrejku rozhodujúceho setu. Vlaňajšia finalistka medzinárodných otvorených majstrovstiev USA Jankovičová bola na dvorci istejšia (nevynútené chyby: 39:48), ale súperka ju výrazne prestrieľala na "winnery“ (45:27). Švedovová využila 8 zo 17 brejkbalov, Srbka iba 6 z rovnakého počtu možností. Svoje skoré vyradenie pripísala na vrub negatívnych emócií po smrti starého otca, ktorý skonal v stredu. "Bola som smutná a prázdna, akoby som ani nebola na kurte. Snažila som sa, ale dnes to bolo naozaj pre mňa ťažké," vyhlásila Jankovičová. Jej premožiteľka Švedovová po zápase v priestoroch hráčskej šatne údajne vyhľadala Oudinovú, aby sa jej poďakovala. "Inšpirovala si ma svojím víťazstvom. Prišla som na to, že aj ja mám šancu zvíťaziť proti favoritke."

Svetová jednotka Safinová sa rovnako ako v 1. kole proti Austrálčanke Olivii Rogowskej trápila aj v 2. kole s Nemkou Kristinou Barroisovou. Napokon zvíťazila 6:7 (5), 6:2, 6:3, hoci predviedla 15 dvojchýb a celkovo 38 nevynútených chýb. "Ďalší ťažký deň v práci," pomohla si známou frázou 23-ročná Ruska a trefne dodala: "Môj problém nespočíva v technike alebo v niečom inom tenisovom. Je to len v mojej hlave."

Hladké víťazstvá si na ceste za postupom do 3. kola pripísali ďalšie spolufavoritky Ruska Svetlana Kuznecovová a Dánka Caroline Wozniacká. Šestka "pavúka" a šampiónka z roku 2004 Kuznecovová zdolala Lotyšku Anastasiju Sevastovovú 6:4, 6:2. Zvýšený rešpekt vzbudzujú aj výsledky Wozniackej (9.), ktorá po Galine Voskobojevovej v 1. kole uštedrila ´kanára´ aj v druhom svojom newyorskom vystúpení, tentoraz Chorvátke Petre Martičovej /6:1, 6:0/. Za kurióznych okolností postúpila Austráliu reprezentujúca Ruska Anastasia Rodionovová, ktorá zdolala nasadenú Nemku Sabine Lisickú (23.) tak, že jej súperka si pri mečbale podvrtla členok a záverečnú výmenu ukončila pádom na dvorec v bolestiach. Odviezť ju museli na vozíčku. Paradoxne vyznieva fakt, že Lisická sa na US Open predstavila po zranení ramena.

Dvojhra žien - 2. kolo:
Dinara Safinová (1-Rus.) - Kristina Barroisová (Nem.) 6:7 (5), 6:2, 6:3
Melanie Oudinová (USA) - Jelena Dementievová (4-Rus.) 5:7, 6:4, 6:3
Jaroslava Švedovová (Kaz.) - Jelena Jankovičová (5-Srb.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (6)
Svetlana Kuznecovová (6-Rus.) - Anastasija Sevastovová (Lot.) 6:4, 6:2
Caroline Wozniacká (9-Dán.) - Petra Martičová (Chorv.) 6:1, 6:0
Naďa Petrovová (13-Rus.) - Julie Coinová (Fr.) 6:4, 7:6 (3)
Sara Erraniová (Tal.) - Patty Schnyderová (19-Švajč.) 7:5, 6:2
Ťie Čeng (21-Čína) - Alizé Cornetová (Fr.) 1:6, 6:3, 6:3
Anastasia Rodionovová (Austr.) - Sabine Lisická (23-Nem.) 6:3, 3:6, 7:5
Sorana Cirsteová (24-Rum.) - Stéphanie Duboisová (Kan.) 6:4, 5:7, 6:4
Maria Šarapovová (29-Rus.) - Christina McHalová (USA) 6:2, 6:1
Gisela Dulková (Arg.) - Aľona Bondarenková (30-Ukr.) 6:4, 6:0
Petra Kvitová (ČR) - Tathiana Garbinová (Tal.) 6:1, 6:3
Yanina Wickmayerová (Belg.) - Šuai Pcheng (Čína) 2:6, 6:1, 6:4
Kateryna Bondarenková (Ukr.) - Shenay Perryová (USA) 6:1, 6:1
Šahar Peerová (Izr.) - Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 6:2, 6:0

Kompletné dvojice v 3. kole:
Dinara Safinová (1-Rus.) - Petra Kvitová (ČR)
Sara Erraniová (Tal.) - Yanina Wickmayerová (Belg.)
Kateryna Bondarenková (Ukr.) - Anastasia Rodionovová (Austr.)
Gisela Dulková (Arg.) - Jaroslava Švedovová (Kaz.)
Melanie Oudinová (USA) - Maria Šarapovová (29-Rus.)
Ťie Čeng (21-Čína) - Naďa Petrovová (13-Rus.)
Caroline Wozniacká (9-Dán.) - Sorana Cirsteová (24-Rum.)
Šahar Peerová (Izr.) - Svetlana Kuznecovová (6-Rus.)
Viktoria Azarenková (8-Biel.) - Francesca Schiavoneová (26-Tal.)
Na Li (18-Čína) - Maria Kirilenková (Rus.)
Kim Clijstersová (Belg.) - Kirsten Flipkensová (Belg.)
Magdaléna Rybáriková (SR) - Venus Williamsová (3-USA)
Vera Zvonarevová (7-Rus.) - Jelena Vesninová (31-Rus.)
Aleksandra Wozniaková (Kan.) - Flavia Pennettová (10-Tal.)
Vania Kingová (USA) - Daniela Hantuchová (22-SR)
María José Martínezová-Sánchezová (Šp.) - Serena Williamsová (2-USA)

SITA_AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Dubnici nad Váhom na AM bude päť majstrov sveta z Berlína
<< predchádzajúci článok
Peter Sagan na MS v horskej cyklistike štvrtý