Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2017

Divé mačky ľudia domestikovali dvakrát



sú zastúpené gény oboch týchto vývojových línií. Zistili to vedci na základe dosiaľ najdetailnejšieho výskumu mačacej DNA. Jeho výsledky publikovali v najnovšom čísle magazínu Nature Ecology & Evolution. K ...



Zdieľať
macka 640x420 sú zastúpené gény oboch týchto vývojových línií. Zistili to vedci na základe dosiaľ najdetailnejšieho výskumu mačacej DNA. Jeho výsledky publikovali v najnovšom čísle magazínu Nature Ecology & Evolution.


K prvému udomácneniu divej mačky podľa vedcov prišlo pred približne deväťtisíc rokmi na Arabskom polostrove, k druhému o niekoľko tisícok rokov neskôr v Egypte. Do zvyšku sveta sa mačka domáca dostala na lodiach, kde v tých časoch bývala vždy vítanou súčasťou posádky, keďže chytala potkany. Dnes žijú mačky na všetkých svetadieloch s výnimkou Antarktídy.

"Tipla by som si, že mačky si vybrali spoločnosť človeka, ale bolo to spojenie výhodné pre obe strany," cituje britská BBC Evu-Mariu Geigl, šéfku tímu z parížskeho Institut Jacques Monod, ktorý stál za výskumom. Vedci sa domnievajú, že mačky sa začali ponevierať okolo ľudských obydlí so zámerom chytať myši v obilných skladoch.

Výsledky vyplývajú z výskumu mitochondriálnej DNA, ktorá sa dedí po materskej línii, získanej z viac ako 200 exemplárov starovekých mačiek, nájdených vo vikinských hroboch, egyptských sarkofágoch a na pohrebiskách z Doby kamennej. Jedným z prekvapivých zistení, ktoré podľa BBC z výskumu vyplýva, je to, že strakaté vzory sa na mačacích kožúškoch po prvý raz objavili až v 14. storočí v západnom Turecku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Divé mačky ľudia domestikovali dvakrát © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia zasahovala proti neonacistom v Durínsku a Dolnom Sasku
<< predchádzajúci článok
Na letisku v Prahe našli v kufri cudzinca takmer 7 kilogramov hašiša